Управлението за федерален резерв на САЩ очаквано намали на днешното си заседание основните лихвени проценти с четвърт процентен пункт до 4,50-4,75 на сто, съобщават Ройтерс и Си Ен Би Си.

Това е второ поредно намаление на лихвите, а решението за него е било взето единодушно от членовете на комисията по паричната политика.

"Икономическата активност продължава да расте стабилно, а ситуацията на трудовия пазар като цяло не са се променили сериозно", посочва централната банка в обосновка към решението си.

Според УФР рисковете за трудовия пазар и инфлацията "остават балансирани". Същият език беше използван и при обяснението на предходното намаляване на лихвите през септември, припомня Ройтерс.

В съобщението на централната банка се посочва още, че инфлационният натиск "е направил прогрес" по посока на желаното от УФР ниво, което е 2 на сто. През септември инфлацията възлезе на 2,6 на сто на годишна основа.

 

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори няма да бъде фактор при определяне на паричната политика на УФР, заяви председателят на централната банка на САЩ на пресконференция, след като беше обявено, че основните лихви спадат с още четвърт процентен пункт, съобщава Си Ен Би Си.

"В краткосрочен план изходът от изборите няма да има ефект върху нашите решения", посочи Пауъл. Той обаче предупреди, че бъдещите промени в администрацията и решенияте на Конгреса могат да повлияят на политиката на централната банка по отношение на лихвените проценти.

Пауъл обясни, че банката не е предначертала отсега по какъв точно път ще върви, а ще продължи да взема решенията си въз основа на постъпващите данни, прогнозите за развитието на икономиката и балансът на рисковете. "Не сме стъпили на предначертан път. Ще продължаваме да вземаме решенията си от среща на среща", каза председателят на УФР.

Той изтъкна, че въпреки спада на лихвите политика на централната банка все още си остава рестриктивна. Пауъл посочи, че трябва да се търси баланс между ценовата стабилност и максималната заетост.

По думите му банката следи внимателно какво се случва с икономиката и инфлацията и води политика съобразена с реалностите. "Ако икономиката остане силна, а инфлацията не спадне устойчиво под 2 на сто, можем да забавим спада на лихвите. Ако трудовият пазар внезапно отслабне или инфлацията рязко стихне, може да действаме по-решително", изтъкна Пауъл. "Позициите ни са добри по отношение на рисковете и несигурностите".

Пауъл заяви, че трудовият пазар не е източник на сериозен инфлационен натиск, тъй като ръстът на заплатите е забавил хода си през последните месеци, а безработицата се е повишила спрямо същия период на миналата година. Макар и да остава "стабилен", трудовият пазар е по-малко стегнат, отколкото преди пандемията, посочи председателят на УФР.

По думите му фискалната политика на федералното правителство на САЩ обаче не се движи по устойчив път, а растящият дефицит е своеобразен "насрещен вятър" за икономиката и може да се превърне в истинска заплаха.

На въпрос дали ще подаде оставка, ако Тръмп му я поиска, Пауъл отговори кратко: "Не". В отговор на друг въпрос дали президентът има властта да го отстрани от поста му или да го принуди да напусне, Пауъл отново беше лаконичен и са задоволи да каже, че това "не е разрешено от закона".

Междувременно стана ясно, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп вероятно ще даде възможност на Джером Пауъл да довърши мандата си като председател на Управлението за федерален резерв (УФР), съобщи днес Си Ен Ен, като се позова на старши съветник на Тръмп.

Тръмп би могъл и да промени мнението си, на сегашното му виждане, както и това на икономическия му екип е, че Пауъл би трябвало да остане начело на американската централна банка до изтичането на мандата му през май 2026 г., допълни Си Ен Ен, цитирайки същия източник.