Руската рубла: Любопитният случай с най-добре представящата се валута в света тази година
Впечатляващото възстановяване бележи рязък обрат спрямо последните две години, през които руската валута сериозно се обезцени
В разгара на продължителна война, падащи цени на петрола, строги санкции и икономика в упадък, руската рубла изненадващо бележи ръст. Според Bank of America, рублата е най-добре представящата се валута в света от началото на 2025 г., с поскъпване от над 40%. Това впечатляващо възстановяване бележи рязък обрат спрямо последните две години, през които руската валута сериозно се обезцени.
Какво движи руската валута нагоре?
Според пазарни наблюдатели, цитиран от CNBC, ръстът на рублата се дължи по-малко на повишено доверие от чуждестранни инвеститори и повече на въведените капиталови контроли, затягане на паричната политика и отслабването на долара. Брендън Маккена, международен икономист и валутен стратег на Wells Fargo, посочва три основни причини: "Централната банка поддържа високи лихвени нива, капиталовият контрол и ограниченията върху валутната търговия са затегнати, а освен това има известен напредък или поне опити за напредък в мирните преговори между Русия и Украйна."
Руската централна банка запази рестриктивна политика за ограничаване на високата инфлация, поддържайки основния лихвен процент на ниво от 20% и ограничавайки кредитирането. Това доведе до отдръпване на местния бизнес от внос на стоки, съответно и до намалено търсене на чужда валута. Според икономиста Андрей Мелашченко от Renaissance Capital, търсенето на чуждестранна валута от местни вносители е спаднало, поради слабото потребление. Така рублата получава допълнителна подкрепа, тъй като банките не са принудени да продават рубли, за да купуват долари или юани.
В първото тримесечие на 2025 г. е имало свръхзапасяване с електроника, автомобили и камиони, внесени още в края на миналата година в очакване на увеличението на митата. Според Мелашченко, охлаждането на потребителската активност е най-осезаемо при трайните стоки, които заемат значителен дял от вноса на Русия.
Допълнително, руските износители са задължени да обръщат част от чуждестранните си приходи в рубли, повишавайки търсенето на националната валута. В същото време вносителите са свили покупките на чуждестранни стоки и съответно нямат нужда да продават рубли, за да купуват долари. Особено изразен е този ефект при петролната индустрия, която конвертира приходите си в рубли на вътрешния пазар.
Между януари и април 2025 г. продажбите на чуждестранна валута от най-големите руски износители са достигнали 42,5 милиарда долара, което е почти с 6% повече спрямо четирите месеца преди януари, показват данни на Руската централна банка.
Ограничаването на паричното предлагане също подкрепя рублата, отбелязва Стийв Ханке, професор по приложна икономика в Университета "Джонс Хопкинс". През август 2023 г. темпът на ръст на парите, създавани от централната банка, е бил 23,9% годишно, а от януари той вече е отрицателен - свивайки се с 1,19% на година.
Освен това, надеждите за евентуална мирна сделка между Русия и Украйна след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ също внасят известен оптимизъм. Очакванията за постепенно икономическо нормализиране са предизвикали ограничени капиталови потоци обратно към рублеви активи, въпреки съществуващите капиталови ограничения.
Дали този ръст е устойчив?
Въпреки сегашната сила на рублата, анализаторите предупреждават, че тенденцията може да се окаже временна. "Смятаме, че рублата е близо до максимума си и в близко бъдеще може да започне да отслабва", казва Мелашченко. Спадът в цените на петрола — основен стълб на руската експортна икономика — се очаква да ограничи притока на чуждестранна валута.
Маккена също посочва, че една евентуална мирна сделка може да отслаби рублата, тъй като валутните ограничения, които я поддържат, вероятно ще бъдат отменени. "Рублата може да се обезцени много бързо, особено ако се постигне мир или примирие", коментира той. В такъв случай капиталовите ограничения вероятно ще бъдат изцяло вдигнати, а Централната банка може бързо да понижи лихвите.
Икономически компромиси
Икономическите компромиси също са значителни. Според анализатори, руските износители, особено в петролния сектор, са изправени пред свиващи се печалби на фона на падащите цени на петрола. Правителствените приходи също се свиват — по-ниските цени на петрола в комбинация със силната рубла намаляват приходите от износ на петрол и газ.
"Финансите на правителството са изключително чувствителни към колебанията в цената на петрола, като приходите от петрол и газ съставляват около 30% от федералния бюджет през 2024 г.", обяснява Хели Симола, старши икономист в Банката на Финландия. Според Мелашченко Министерството на финансите е било принудено да разчита в по-голяма степен на Националния фонд за благосъстояние за покриване на разходите, а ако тази тенденция продължи, ще се наложат и съкращения на несъществени разходи.
Освен това, извън търговията с петрол, Русия остава в значителна степен изолирана от глобалните пазари, отбелязва Маккена. "Което означава, че по-слабата рубла вече не носи особени предимства за конкурентоспособността на руския износ."