Кабинетът предложи да вдигнем дела си в МИБ: Ето какво е разположението на силите в банката
Увеличеният капитал ще осигури по-голяма гъвкавост в дейността на банката и повече възможности за финансиране на мащабни проекти
Със свое решение правителството предложи на Народното събрание да даде съгласие за увеличаване на дяловете на страната ни във внесения уставен капитал на Международната инвестиционна банка (МИБ - International Investment Bank), съгласно Програмата за капитализация на Банката за периода 2018-2022 г., посочват от МС.
Нашата страна е със статут на страна-учредителка в МИБ.
Най-големият акционер е Русия с 47.96% от акциите в капитала, следвана от Унгария - 17,5%.
В момента България е третият по големина акционер, с дял от 10,04 на сто във внесената част на капитала на МИБ, равняващи се на 42 203 226,32 евро.
Страните от ЕС като цяло държат 48,49%, а от Азия и Куба - 3,55%.
Участието на България в Програмата за капитализацията ще допринесе за по-голяма гъвкавост в оперативната дейност на Банката и за разкриването на повече възможности за финансиране на мащабни проекти с по-голямо въздействие върху региона. Пряката финансова подкрепа от страна на държавите-акционери на МИБ ще доведе до покачване на кредитните рейтинги и ще допринесе и до увеличаване на доверието към Банката от рейтинговите агенции и инвеститорите. Също така, ще бъде осигурен растеж на активите и кредитния портфейл на МИБ.
Заместник-министърът на финансите Моника Димитрова - Бийчър е българският представител в Съвета на гуверньорите, а Йоана Захариева и Гергана Беремска са членове на Съвета на директорите на банката.
В съобщение на МИБ от 8 декември се казва, че последните девет години, откакто Банката започна рестартирането си през 2012 г., могат да се подчертаят следните основни постижения. Общият обем на инвестициите в икономиките на страните членки възлиза на 3,1 млрд. евро. Кредитният и документарният портфейл нарасна 13 пъти от 95,6 милиона евро до настоящите 1,3 милиарда евро. Активите нараснаха почти 5 пъти от 367 милиона евро до 1,8 милиарда евро. Общият обем на привлеченото финансиране от банката е 2,5 млрд. евро. Нивото на необслужваните кредити намалява от 75,3% от общия портфейл на 2,3%.
Капиталът на банката е 2 млрд. евро.
Кредитен и документарен портфейл на Международната инвестиционна банка, четвърто тримесечие на 2021 г.
Източник: МИБ (IIB)Международната инвестиционна банка е международна финансова институция за развитие, създадена от държавите-членки през 1970 г. Споразумението за създаване на банката е подписано на 10 юли 1970 г. и регистрирано в Секретариата на ООН под номер 11417.
От създаването си досега МИБ е реализирала повече от 300 инвестиционни проекта, като сумарната инвестиция се оценява на почти 9 милиарда евро. Кредитният и документален портфейл от почти 1,3 млрд. евро към 13 октомври 2021 г. включва заеми и задбалансови пасиви, предоставени общо девет държави-членки.
Държавите, участващи в капитала на МИБ, са (по азбучен ред): България, Куба, Чехия, Унгария, Монголия, Румъния, Русия, Словакия, Виетнам. Седалището на банката е в Будапеща.
В момента акциите на МИБ се търгуват на фондовите борси в Братислава, Букурещ, Будапеща, Москва, Прага и Виена.