В предложението за облагане на свръхпечалбите на банките виждаме много сериозни рискове не толкова за банковата система, а за икономическата активност и финансовата стабилност на страната. Това каза управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев, който присъства на тържество, организирано от Асоциацията на банките в България (АББ) по повод Деня на банкера, съобщи БТА. Събитието се провежда в столичния "Гранд Хотел Милениум".

Облагане на свръхпечалбите на банките е една от приходните мерки, обявени от служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова в бюджета за следващата година.

Според Радев първият резултат от това предложение ще бъде ограничаването и поскъпването на кредитите и от това всички ще загубят - банките, бизнесът, домакинства и най-вече бюджетът.

"1,2 млрд. лева внасят банките в бюджета тази година, а искането ще отнеме още 1 млрд. лева от тях, което означава, че това ще отнеме финансовата стабилност на страната", предупреди централният банкер.

Управителят на БНБ честити професионалния празник на банкерите и им благодари за добрите резултати.

БНБ е стабилна банка и гарантира икономиката и стабилността на страната. БНБ стои и най-близо до Европейската централна банка, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържеството.

Снимка: БТА

"Честит празник на всички, които се грижат за стабилността на банковата система в България и за нейното развитие", обърна се тя към банкерите.

Според нея българската банкова система е "най-стабилна сред стабилните" в трудните политически времена. В тази трудна среда, вие намирате сили и кураж. Банковата стабилност на една страна е условие за нейната национална сигурност, посочи вицепрезидентът.

Председателят на Управителния съвет на АББ Петя Димитрова посочи, че банките са един от секторите, които дават стабилност на икономиката, на държавата, на хората.

Снимка: БТА

Банките дават и стабилност за това всички ние да чувстваме, че живеем в държава, в която можем да се развиваме и да инвестираме, каза тя.

По думите й за банките тази година е както успешна, така и трудна. Живеем в трудни, политически нестабилни времена, които се надявам, че ще преодолеем заедно и се надявам, че здравият разум ще надделее над целия популизъм, който често чуваме, посочи Димитрова.

Тя акцентира върху това, че банките в България са основните структури, които допринасят за устойчивото и успешно развитие на икономиката.

Ръстът на брутният вътрешен продукт на страната е 2,3 на сто, което е повече от средното за Европейския съюз и това се дължи основно на функцията, която банките в България изградиха с успешната формула на тяхното балансирано и отговорно кредитиране, отбеляза Димитрова.