Бундесбанк плаща висока цена с тежка загуба от 19,2 млрд. евро
Президентът на германската национална банка Йоахим Нагел вижда нови намаления на лихвените проценти в еврозоната след обнадеждаващите перспективи за инфлацията
Бундесбанк (Deutsche Bundesbank) отчита през финансовата 2024 г. загуба от 19,2 милиарда евро - поради последиците от десетилетие на количествено облекчаване, последвано от рязко покачване на лихвените проценти. Загубите ще продължат още няколко години, но отсега нататък трябва да намалеят. Пиковите годишни тежести вероятно ще са зад гърба ни. Това каза президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел на пресконференция, на която беше представен годишният отчет на банката. В същото време общите активи намаляха през 2024 г., както беше предвидено - с около 149 милиарда евро, или с 5,9%, до 2 373 милиарда евро.
Бундесбанк, като основен акционер на ЕЦБ, все още плаща висока цена за предишната си щедрост под формата на масивни покупки на облигации и последвалия пристъп на висока инфлация. Германската централна банка отчете още една годишна загуба, тъй като оскъдните приходи от облигации, които купи, когато лихвите бяха ниски, бяха компенсирани от големите лихвени плащания към банките. Загубата унищожи резервите на националната банка и беше пренесена за тази година, отбеляза Ройтерс.
Бундесбанк има стабилен баланс, подчерта Нагел, като обясни, че стойността на нейните резерви след преоценка, особено за златото, е многократно по-голяма от текущите и бъдещите натрупани загуби. По-конкретно те възлизат на 267 милиарда евро в края на 2024 г. Бундесбанк ще пренесе загубите си през следващите няколко години и ще ги компенсира с бъдещи печалби.
Бундесбанк е напълно неограничена в способността си да действа, категоричен е Нагел.
Заместник-управителят на централната банка Сабине Маудерер обясни, че нетният лихвен доход, най-големият компонент на отчета за печалбите и загубите, се е подобрил леко с 0,8 милиарда евро за годината, но все още е дълбоко в отрицателна територия, при -13,1 милиарда евро.
Значителното притежание от страна на Бундесбанк на ценни книжа (за целите на паричната политика) представлява лихвен риск; Маудерер изрази предположение за облекчаване през 2025 г. на финансови тежести, сред които дългосрочни ценни книжа, генериращи ниски нива на доходност. От една страна такива книжа в портфейла ще се падежират. От друга страна, разходите за лихви по депозити на кредитни институции вероятно ще намалеят допълнително. Тя подчерта, че лихвеният риск ще стане по-малък, тъй като притежанията на ценни книжа вероятно ще намалеят по-рязко.
Стабилност на цените, възможно е по-нататъшно намаляване на лихвите от ЕЦБ
Основната функция на Бундесбанк е да защитава ценовата стабилност. Йоахим Нагел каза, че нивото на инфлация, измерено чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), е спаднало значително през 2024 г. Средногодишно - до 2,5% в Германия, след двуцифрени темпове на растеж в края на 2022 г. Все още е над средносрочната цел от 2%. Очакваме Германия да се върне устойчиво към ниво от 2% през 2026 г., отбеляза президентът на Бундесбанк.
Нагел подчерта, че Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) е помогнал да се прекъсне вълната от инфлация в еврозоната чрез безпрецедентен обрат в паричната политика през 2022 г. и 2023 г. Постъпващите данни показват, че инфлацията в цялата еврозона вече ще достигне целта от 2% тази година. Това би ни позволило в Управителния съвет на ЕЦБ да намалим допълнително основните лихвени проценти, каза Нагел. От юни 2024 г. Управителният съвет на ЕЦБ вече е понижил лихвата по депозитното улеснение пет пъти. В момента тя е 2,75% (след рекордно високите 4 процента). Като цяло перспективите за цените са обнадеждаващи, обясни Нагел, като продължи: "Ценовата стабилност е постижима".
"В сегашната несигурна среда няма какво да спечелим от публичните спекулации за това къде можем да се намираме по отношение на лихвената ни политика през лятото или в края на годината", предупреди той.
Следващото германско правителство наследява икономика, която може да стагнира за трета поредна година, предупреди също така Йоахим Нагел, цитиран от politico.eu.
"Не е възможно да се изключи трета поредна календарна година без растеж", каза Нагел на пресконференция. "Това прави още по-важно новото федерално правителство бързо да предприеме ефективни мерки."
Нагел приветства това, което определи като "ясен правителствен мандат и вероятен вариант за коалиция" от изборите миналата неделя. Фридрих Мерц, лидер на дясноцентристкия Християндемократически блок в парламента, е готов да започне преговори с лявоцентристката Социалдемократическа партия с оглед съставянето на правителство през следващите дни.
Най-голямата икономика в Европа се сви леко през последните две поредни години. Високите цени на енергията, зелената трансформация и демографските промени поставят експортния сектор под особен натиск, каза Нагел, добавяйки, че високите данъци и нарастващата бюрокрация влошават ситуацията.
"Интелигентното, последователно и надеждно създаване на икономическа политика може да отприщи усещането за промяна и да увеличи желанието за по-големи инвестиции", каза Нагел.