Ситуацията на финансовите пазари се променя и банките започват постепенно да понижават лихвените проценти по нови кредити. Това съобщи по време на семинар, организиран от Райфайзенбанк, главният изпълнителен директор Момчил Андреев. По думите му тенденцията е от около месец, но досега се е изразявала предимно в договарянето на лихви на индивидуална база. Днес банката обяви и понижение на лихвите за ипотечни и потребителски заеми за физически лица.
Според Андреев обаче лихвените нива все още няма да стигнат тези отпреди фалита на Леман Брадърс преди една година.
Сред причините за тази дългочакана промяна той посочи понижението на рисковата премия по суверенния дълг на България, измерена чрез суапите за кредитен риск (CDS). В момента те се търгуват на 238 пункта - значителен спад спрямо рекордните 698 пункта през март (в груби линии това означава, че надбавката за риска да се инвестира в български държавен риск е 2.38%; естествено, за частния сектор тя е по-висока.)
На второ място е подобрението на ликвидността по света, което индиректно вече се усеща и у нас. Вече се забелязва подновяване на интереса на чуждестранните инвеститори към България. В допълнение, първичната депозитна база вече престана да се свива, каза Андреев.
В същото време при текущите лихвени нива се забелязва намаляване на търсенето на нови кредити.
Главният изпълнителен директор на Райфайзен Интернешънъл Херберт Степич също изпрати окуражителен сигнал за  възстановяването на световната икономика и оттам за възвръщане на интереса на чуждестранните банки към Източна Европа.  Той се мотивира с подобряването на настроенията на пазарите, подчертавайки, че "промяната във възприятията ръководи умовете". Избягването на риска вече намаля и паричните пазари функционират отново. Вътрешното търсене, износът и преките чуждестранни инвестиции в региона се стабилизират. В същото време увеличените капиталови буфери на банките подкрепят техните дългосрочни цели, стана ясно по време на семинара на Райфайзенбанк. Сега е уникално време за инвестиции в такъв атрактивен регион като Централна и Източна Европа и ние трябва да сме готови за следващия маратон, заяви Степич.
За догодина икономистите на Райфайзенбанк прогнозират ръст на икономиката на България от 1% при спад от 3.5% тази година.
Степич обаче не е оптимист за скорошно присъединяване на България към еврозоната. Той съобщи още, че страната на два пъти е кандидатствала пред Ecofin за присъединяване към подготвителния етап за членство в еврозоната - т. нар. ERM2. Двата неуспешни опита - през 2007 и 2008 г., са били неформални и за тях до този момент не е съобщавано в България.