Колко загубиха пенсионните фондове
0
122
Българските пенсионни фондове също пострадаха в резултат на финансовата криза, която се отрази на индексите на Българска фондова борса. Обобщените данни показват, че от началото на годината доброволните фондове губят 17.5%, професионалните – 16.9%, а универсалните фондове, в които родените след 1959 г. правят вноска за втора пенсия, имат отрицателна доходност от минус 14.2%. Изчисленията са към 6 октомври и се основават на стойността на един дял във фондовете – показател, който се оценява ежедневно от 2004 г. насам. Оттогава обаче фондовете са на "плюс", тъй като средната стойност на един дял е 1.22 лв. за доброволните, 1.20 лв. за професионалните и 1.24 лв. за универсалните.
Както пояснява в методологическите си бележки Комисията за финансов надзор, разликата в стойността на дял определя и доходността на отделните фондове. За определяне на средната доходност са използвани т. нар. индекси по трите вида фондове, но от Комисията поясниха, че те само дават представа в обобщен вид съответно за доходността на доброволните, професионалните и универсалните фондове. Методиката на тяхното изчисляване е сходна с тази при изчисляването на среднопретеглената доходност, за чието определяне обаче се взема делът в активите на съответния фонд само за последната дата на периода. Докато доходността към 6 октомври, изчислена въз основа на индексите, би използвала дял в активите и в началото на периода, и в края. Ето защо процентите, обявени по-горе, биха се отклонили леко от официалните показатели на Комисията. Но те дават представа за актуалното състояние на пенсионните фондове след кризата на фондовите борси.
По отделните фондове загубите, натрупани тази година, варират от 12.7% до 36.3% към 6 октомври, показват още неофициалните изчисления.
Комисията за финансов надзор не обявява текущите промени в доходността на фондовете, а обобщена информация в края на всяко тримесечие
Осланяйки се на това, че пенсионните фондове са дългосрочни инвеститори, тя изчислява осреднена доходност за две години. Според нея средната годишна доходност за последните 24 месеца достига 1.55% за доброволните фондове, 2.36% за универсалните и 1.44% за професионалните. Всички данни са на годишна база към 30 септември и бяха съобщени днес.
"Пенсионните фондове са дългосрочни инвеститори и в тази връзка постигнатите инвестиционни резултати за сравнително кратки периоди от време не са определящи за крайния резултат, който ще се постигне в процеса на дългосрочното инвестиране на средствата на осигурените лица", коментират от КФН.
Към 30 юни нетните активи на трите вида пенсионни фондове са 2.4 млрд. лв., а в тях се осигуряват общо над 3.5 млн. души.
Написаното не е препоръка за сделки с ценни книжа и инвестиции.