Банките изненадващо връщат пари в ЕЦБ
0
95
Стотици милиарди евро бяха инжектирани от Европейската централна банка на междубанковия пазар от началото на кризата в опит да се накарат банките да дават заеми една на друга.
Само че вместо да влеят тези средства в реалната икономика, като започнат да отпускат по-лесно кредити, европейските трезори избират да депозитират тези средства обратно в Европейската централна банка. Над 100 милиарда евро са поместени в овърнайт депозити в ЕЦБ до вторник. Банките се опасяват, че централната банка е последното сигурно място, където могат да оставят пари кеш, пише електронният портал EUobserver.
В понеделник банките са депозирали 44 милиарда евро в европейската централна банка, а по последни данни депозираните средства вече достигат 102,8 милиарда евро. Служител в ЕЦБ казва: такова нещо никога не се е случвало преди. Много странно от страна на банките.
Ако ги нямаше икономическите проблеми, можехме да си помислим, че в това решение няма икономическа логика, твърди за европейската медия служител на ЕЦБ. Банките са финансирани от Европейската централна банка при 4,8% средна лихва, а депозират парите обратно във Франкфурт по 3.8% лихва.
Така банките губят пари. Депозитното поделение на ЕЦБ е предвидено като последно решение, където банките „паркират" парите си, ако няма повече какво да ги правят. В крайна сметка единствено ЕЦБ прави пари от тези транзакции.
Коментарът, който дава водещата американска агенция Dow Jones на този необичаен процес е, че всъщност става въпрос за различни банки. Закъсалите кредитни институции са принудени да теглят кредит по наказателната заемна лихва на ЕЦБ в размер на 5,25%.
В същото време абсолютната липса на доверие на други институции ги кара да се задоволяват с ниската лихва по депозити на ЕЦБ, вместо да предоставят ликвидните си активи на паричния пазар, на който не се знае кой ще бъде следващият изгърмял.