Време за паника или време за покупки?
Когато повечето инвеститори се паникьосат, умните съзират възможност за покупки. Някои видяха своя шанс през януари, когато много пазари отчетоха 20% спад спрямо най-високите си нива. Федералният резерв, който на два пъти за 8 дни понижи лихвите, добави усещането, че най-лошото може би е преминало.
Печалбите се влошиха за кратко, но досега почти всички щети от кризата (с изключение на потребителските дълготрайни стоки) засягат финансовия сектор. HSBC изчисли, че щатските нефинансови компании са отбелязали ръст на печалбите с 11% през последните 12 месеца. При прогноза за ръст на печалбите тази година, очакваното кратно цена/печалба на пазара в САЩ е едва 14.
Бедата е в това, че никой не вярва на прогнозите за печалби. Джералд Минак от Морган Стенли подчертава, че общото мнение не е предвиждало спад на печалбите за повече от 20 години. А когато те са падали, мащабът на понижението е бил значителен. Според Ситигруп при американските рецесии след 1970 г. средният спад на глобалните приходи е било около 30%.
Така че може би има повече смисъл да се гледат печалбите в дългосрочен план, или циклично-изгладени. Джеймс Монтие от Сосиете Женерал казва, че кратното цена-печалба, измерено по този начин е 21, над средната от 16 пъти (за периода 1950-2007). Той добавя, че при истински мечи пазар, оценките рядко стигат дъно около средната стойност. Всъщност кратно от десет е преобладавало в най-ниската точка, което подсказва, че американският пазар би паднал още. Тази преценка се оборва от Ян Скот, аналитик в Лемън Брадърс. Той пресмята, че печалбите са едва около 20% над тренда, ето защо, дори ако те паднат към средното ниво, акциите все още биха изглеждали привлекателни.
Но дори правилното интерпретиране на оценките може да не е достатъчно. Крис Уолтин от консултантската фирма “Лонгвю Икономикс” твърди, че няма връзка между оценката на капиталовия пазар, когато започне спадът и последвалите разпродажби. Оценките през 1973 г. бяха с една втора по-ниски от тези, които преобладаваха през 2000 г., но и двете години маркираха началото на спад от около 50%.
Нито пък предвижданията за продължителността и дълбочината на рецесията биха позволили на инвеститорите да прогнозират какви ще бъдат печалбите. Спадът през 2001-2002 г. беше относително мек, но това не попречи на рязкото понижение на корпоративните печалби.
Тази несигурност помага да разберем защо пазарите бяха толкова променливи напоследък. Примамливо е да вярваме, че икономическите и кредитните проблеми са краткосрочни и че Фед ще спаси Уолстрийт, както се е случвало преди. Но всеки път, когато изглежда, че това мнение ще се затвърди, се случва нещо, което кара инвеститорите да се страхуват от една по-зловеща перспектива: че годините на финансиран с дългове растеж са свършили и англо-саксонските икономики са изправени пред безперспективно десетилетие, каквото се случи в Япония през 90-те. Пазарът няма да може да удари дъното, докато тези страхове не избледнеят.
С малки съкращения, заглавие на Дир.Бг