Бюджет 2014 приет след 5-дневен маратон (снимки)
Депутатите приеха на второ четене Закона за държавния бюджет за 2014 г. Приемането на всички текстове отне пет дни на народните представители.
От 2014 г. тя вече е 340 лв.
В доходите няма да се включват допълнителното месечно възнаграждение за професионален стаж и професионален опит за същата година, дописаха депутатите след извънредно заседание на работна група.
Бюджет 2014 може да се определи като социален, бюджет, който рестартира икономиката и е насочен към ускоряването на икономическия растеж, коментира пред журналисти в парламента министърът на финансите Петър Чобанов.
По думите му това е бюджет, направен с грижа за хората.
Вижте снимки от заседанието на парламента>>
Цялата печалба, която реализират болниците с държавно участие, ще остава в лечебните заведения, решиха депутатите по предложение на БСП.
Депутатите намалиха държавната субсидия за партиите с 1 лв. на получен глас и от 2014 г. субсидията ще е 11 лв. за глас.
Въвежда се 20% такса върху продажбите за производители на енергия от вятър и слънце, които ползват преференциални цени и имат дългосрочни договори за изкупуване на тока. Тя ще може да бъде приспадана като разход от ВЕИ фирмите.
В бюджет 2014 е предвиден ръст на БВП от 1.8%. Толкова се очаква да бъдат инфлацията и дефицитът.
Максималният размер на държавния дълг към края на 2014 г. не може да надвишава 18,0 млрд. лв.
Средствата от резерва за икономически растеж и държавност в размер на 640 млн. лв. ще се разходват въз основа на акт на Министерския съвет, както следва:
- за публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“ в размер до 500 млн. лв.;
- за структурни мерки и програми за развитие на образованието в размер до 100 000 000 лв., в това число до 22 000 000 лв. за увеличаване на субсидията за издръжка на обучението в държавните висши училища, определена в зависимост от комплексната оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда и за увеличение на диференцираните нормативи за издръжка на обучението в приоритетни професионални направления;
- за програми за развитие на иновациите в размер до 20 000 000 лв.;
- за бойна подготовка и бойна готовност на видовете въоръжени сили в размер до 20 000 000 лв.;
- за инвестиции и програми в областта на енергетиката в размер до 150 000 000 лв.