Главболгарстрой (ГБС) и белгийски експерти обмениха опит в Брюксел по време на серия от срещи, насочени към прилагането на устойчиви строителни практики. Делегацията на българския строителен холдинг се запозна с иновативни решения в реновацията на сгради, използването на "зелен" бетон и принципите на селективно разрушаване.

Проектът Astro: Нов етап в устойчивото градско развитие

Една от основните спирки за делегацията бе проектът Astro, ръководен от белгийската компания Atenor. Той преобразува стара административна сграда в сърцето на Брюксел в енергийно ефективни работни пространства и модерни жилища. Уникалното в този проект е запазването на фасадата и основите чрез принципите на селективно разрушаване. Тази техника позволява не само икономично рециклиране на строителни материали, но и минимизиране на отпадъците, които иначе биха били депонирани. По време на посещението си, експертите на ГБС обсъдиха възможностите за прилагане на подобни практики в България, включително в рамките на проекта MOBICCON-PRO, който се финансира от Европейския съюз и цели разработване на иновативни решения за рециклиране на строителни отпадъци.

Посещение при един от лидерите в "зеления" бетон - CCB Group

Една от най-важните срещи на делегацията бе с CCB Group, водещ производител на "зелен" бетон в Белгия. По време на разговорите бяха представени технологии, които позволяват до 30% от материалите в този бетон да са рециклирани. Тази иновация значително намалява зависимостта от първични ресурси и допринася за намаляване на въглеродните емисии. Пример за успешно приложение е проектът ZIN, при който частично разрушената стара сграда на Световния търговски център в Брюксел е превърната в нов комплекс.  При този проект приблизително 30 хиляди тона строителни отпадъци са селективно събрани и преработени, от които 3.5 хиляди тона са използвани за висококачествени строителни материали.

Ключови срещи с представители на европейската циментова индустрия

По време на визитата си в Брюксел, делегацията на ГБС проведе срещи с представители на Федерацията на белгийската циментова промишленост (FEBELCEM) и Европейската асоциация на производителите на цимент (CEMBUREAU). Основните акценти в дискусията бяха производството на "зелен" цимент, насоките на Европейския съюз за устойчиво строителство и необходимостта от диалог между индустрията и законодателите.

Снимка: Иван Миладинов

България на картата на устойчивото строителство

Срещите в Белгия подчертаха нарастващата необходимост от прилагане на иновации в строителния сектор. Ролята на рециклирането и повторната употреба на материали, както и използването на "зелен" бетон, са ключови за изграждането на устойчива инфраструктура. Главболгарстрой се утвърди като лидер в региона, демонстрирайки готовност да интегрира добрите европейски практики и да насърчава екологични решения в строителството.

Съдържанието е предоставено от партньор на медията