Интерконекторът Гърция-България е възможно да не заработи през октомври. Това каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов по време на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Дори и газовата връзка да е готова на 1 октомври, от азерската компания са казали, че трябва да извършват "съпоставки и проверки", тоест от "СОКАР" могат да решат да доставят азерски газ през интерконектора от 1 ноември.

"Не е ясно дали през месец октомври ще заработи газовата връзка с Гърция. Няма кой да го гарантира", изтъкна Йоцов и все пак изрази надежда от 1 октомври интерконекторът да започне работа, предаде БТА.

Какво са възможностите за доставки

За септември има договорени количества втечнен природен газ, информира Йоцов. Той е оптимист, че за месеците октомври, ноември и декември също ще се осигурят нужните количества газ.

Въпреки че сега цената на азерския газ е по-висока, тя пак е по-ниска от пазарната, каза Йоцов. Ако обаче се искат допълнителни количества, извън договорените 1 млрд. куб. метра годишно, цената няма да е тази, която е в момента, каза още той. По принцип има разговори за увеличаване на количествата азерски газ, доставяни на България. Проблемът е, че в момента всички страни преговарят с Азербайджан. Оттам са посочили, че "който даде по-висока цена, той ще получи газ". Затова не може да се разчита на допълнителни количества на по-добри цени.

За сигурност на доставките в региона важната страна е Турция, защото има нужната инфраструктура. Гърция в момента няма тази инфраструктура, уточни изпълнителният директор на "Булгаргаз".

Общественият доставчик има разговори за дългосрочни доставки на втечнен газ с американска компания, която е производител, но те в момента нямат достатъчен капацитет. Едва след 2027 г. могат да осигурят дългосрочен договор за доставки през следващите 15-20 години, обяви още Людмил Йоцов.

За прекъсването на доставките от "Газпром"

Председателят на КЕВР смята, че от "Булгаргаз" е трябвало да бъдат готови за спиране на доставките на руски газ. Според него доставчикът е трябвало да закупи слотове навреме. Освен това Иван Иванов отбеляза, че веднага след спирането на доставките от "Газпром-експорт" не е извършен публичен търг за април и май.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" посочи, че от дружеството са извършили плащане до "Газпром-експорт" по условията на действащия в момента договор и не са очаквали руската компания да спре доставката на газ за България. По повод търга, за април и май той е обявен на гръцки хъб, защото алтернативата за доставки на газ тогава са били само Гърция или Румъния.

Атака на Иванов: Защо "Булгаргаз" бави заявленията си

По време на откритото заседание председателят на КЕВР попита изпълнителния директор на "Булгаргаз" защо не са внесли заявлението си за цената на природния газ за август навреме. Иванов изтъкна, че според нормативната уредба изискването е заявлението да се внесе в КЕВР 20 дни преди приемане на решението. Това означава, че всеки месец на 10-то или 11-то число общественият доставчик трябва да внесе заявлението си за цените за следващия месец.

"Булгаргаз" предложи окончателно цената на природния газ за този месец да стане 297,89 лева за мегаватчас или с 60,01 процента по-висока от действащата за юли (186,17 лева за мегаватчас). Именно това негово заявление е предмет на обсъждане.

Преди това общественият доставчик подаде заявление до КЕВР, в което се предлагаше синьото гориво да се продава за 286,84 лева за мегаватчас или поскъпване от малко над 54 процента. От компанията обаче актуализираха заявлението си малко по-късно, позовавайки се на повишението на цените на европейските газови пазари за доставки през август.

КЕВР ще се произнесе окончателно каква ще бъде цената на природния газ за този месец на 12 август, обяви председателят на регулатора Иван Иванов.

След като внесе заявлението си "Булгаргаз" има право да внесе коригирано такова, което може да се представи до 1-во число на месеца, за което се приема решението. Целта е КЕВР да се произнесе навреме за цената на природния газ за съответния месец.

Иванов добави, че изискването за подаване на заявлението 20 дни преди датата на приемане на решението не е формален акт, защото бизнесът и метан станциите се оплакват, че нямат яснота относно цените, по които да осъществяват сделки. От друга страна Законът за енергетиката предвижда КЕВР да наложи санкция на "Булгаргаз", ако не подадат навреме заявленията си. Затова председателят на регулатора предупреди, че ако до 11 август от "Булгаргаз" не внесат първото си заявление за цените на природния газ за септември, КЕВР може да наложи административни санкции на обществения доставчик.

Людмил Йоцов отговори, че общественият доставчик ще внесе заявление за цени до 11 август, но в него ще фигурират само количествата по договора за доставка на азерски газ, защото само те са договорени. Иванов от своя страна попита дали това означава, че цялото останало количество, което е извън дългосрочния договор с Азербайджан, се договоря в последните 20 дни на месеца.

"Точно това означава", отговори Йоцов. Той уточни, че до момента е договорено само част от нужното количество газ за септември. Йоцов допълни, че е трудно да се договорят равномерни доставки на газ, като основният проблем е в липсата на свободни слотове.