Документите, свързани с участието на Сърбия в продължаването на проекта за газопровода "Турски поток", може да бъдат подписани през януари по време на посещението в Белград на руския президент, заяви днес руският вицепремиер Юрий Борисов, цитиран от ТАСС.

Що се отнася до въпроса, свързан с "Турски поток", ние имаме пътна карта, по която действаме. Надявам се определени споразумения да бъдат подписани по време на посещението на нашия президент в Сърбия, посочи Борисов.

Споделяме интереса на сръбската страна към "Турски поток". И също така по всякакъв начин ще съдействаме за реализацията на един от възможните варианти за второ разклонение на "Турски поток" - продължение от границите на България през Сърбия и Унгария и по-нататък до Австрия. Това ще даде сериозна допълнителна динамика на нашия стокообмен, отбеляза Борисов.

Същевременно това предвижда изграждането на достатъчно голямо газохранилище, посочи той.

Дачич на свой ред каза, че "Турски поток" е много важен не само от гледна точка на енергийната сигурност. Проектът има не само икономическо, енергийно, но и политическо значение, каза Дачич.

Газпром започна строителството на "Турски поток" през май 2017 г. Морският участък на тръбопровода ще преминава по дъното на Черно мора до турския бряг. Общата му дължина ще бъде 930 километра. След това ще бъде прокарана сухопътна транзитна тръба до границата на Турция с определени страни с дължина 180 километра.

Първата тръба ще бъде предназначена за турския пазар, а втората - за газоснабдяване на страните от Южна и Югоизточна Европа.