Русия е готова да доставя газ на територията на Европейския съюз чрез "Турски поток", но за това са необходими гаранции от европейските власти, в частност от Европейската комисия, заяви руският външен министър Сергей Лавров на съвместна пресконференция с гръцкия си колега Никос Кодзиас, предаде ТАСС.

"За Западните Балкани може да представлява интерес още един нов проект - "Турски поток". Ние сме готови да сътрудничим по този проект, нееднократно сме заявявали това. Ако страните от Европейския съюз биха искали газът по този тръбопровод да стигне до територията на ЕС, тогава са необходими стопроцентови гаранции от Европейската комисия и от целия ЕС", посочи той.

Министърът отбеляза, че руските планове в енергийната сфера на територията на Западните Балкани се определят от договореностите със страните в този регион. "Тези планове изцяло зависят от договореностите, които бъдат постигнати със съответните страни. Ако те имат интерес към по-нататъшно развитие на енергийното сътрудничество, то ние задължително ще отговорим с взаимност", отбеляза Лавров.

Той подчерта, че липсата на външна намеса е едно от основните условия за успеха на подобно сътрудничество. "Най-важното е само да няма изкуствено вмешателство в процеса на съгласуване на условията на един или друг проект, както стана с "Южен поток", посочи той.

"Ние винаги сме готови да се конкурираме с други производители, с други маршрути, които сега се обсъждат в рамките на т.нар. Южен газов коридор. Главното е конкуренцията да бъде добросъвестна, както е прието в страните, уважаващи основите на пазарната икономика", посочи в заключение Лавров.

България, Сърбия и Унгария ще развият сътрудничеството си в областта на природния газ

България, Сърбия и Унгария ще работят за гарантиране на енергийната сигурност в региона, като развият сътрудничеството си в областта на природния газ. Това стана ясно по време на среща на българския енергиен министър Теменужка Петкова, сръбския министър на енергетиката и минното дело Александър Антич и министъра на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, съобщи пресцентърът на министерството на енергетиката.

Основна тема по време на разговорите бе реализацията на проекта за изграждане на междусистемната газова връзка България-Сърбия. На 17-ти май, в рамките на срещата на върха ЕС - Западни Балкани, бе подписана съвместна декларация за ускоряване на изграждането на междусистемна газова връзка България-Сърбия. С цел интегриране на проекта в съществуващата газопреносна мрежа на Република България българската страна декларира намерението си да определи, със съгласието на ЕК, оператора на преносна система "Булгартрансгаз" ЕАД за организатор на проекта и оператор на бъдещия газопровод на българска територия.

През месец май т.г. стартира изпълнението на проекта "Техническа помощ за подготвителни дейности до началото на строителството на междусистемна газова връзка България-Сърбия" по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Крайният резултат от проекта ще бъде издаването на разрешително за строеж, като заложеният бюджет е в размер на 6 млн. евро. В тази връзка министерството на енергетиката предлага "Булгартрансгаз" да бъде включен като бенефициент по програмата.

Министрите Петкова и Антич подчертаха, че ще бъдат предприети всички необходими мерки, така че проектът да се финализира и интерконекторът да се въведе в експлоатация до 2022 г.