Това, което дърпа златото надолу през последните четири месеца е растежът на щатския долар. Това определи като тенденция при търговията със злато д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" към Първа инвестиционна банка пред телевизия "Блумбърг".

"От началото на април се забелязва ясно очертана тенденция за покачване на курса на щатския долар. Съответно той привлече инвеститорите основно от развиващите са пазари към сделки с долари, купуване на долари, финансови инструменти в долари. Това доведе до един отлив на инвеститорския поток от златото. От друга страна в момента пък се намираме в разгара на летния сезон все още. Всички почиват и отсъстват, а огромна част от активните фондове и финансови институции са в един по-лек режим", каза тя.

По думите ѝ сегашният период традиционно е по-слаб и почти мъртъв за сделки.

"От няколко години се забелязва една много интересна тенденция - спад през юли и после възход през август, което е логично. И е традиционна нагласа, която трудно се променя".

Според нея златото ще се върне на нива от около 1300-1350 долара за тройунция към края на годината.

Експертът посочи още, че увеличенията на лихвените проценти не са толкова драматични за златото.

"По-скоро влияние оказва стабилността и силата на щатския долар. И ако той бъде подкрепен от лихвени проценти, могат пък да повлияят други фактори. Обикновено в историята периодите на търговски протекционизъм, каквато е в момента тенденцията на американското правителство, инфлацията нараства".

Григорова-Генчева обясни, че ако инфлацията нарасне, това неминуемо би довело до не толкова плавен, а по-скоро силен скок в цените на златото, особено в качеството му на инвестиционно убежище.

"Можем да бъдем оптимисти за цената на златото в долари. Моментът е изключително подходящ за покупки, особено ще се отнася до физическото злато", посъветва експертът.