80 т македонско агнешко с неясни печати за произход залива пазара в България. "В една от търговските вериги засякохме много такова месо без ясни обозначения по него. Имаме притеснения за качеството на месото, защото не е проверено от български санитарни власти. Трябва да се възбрани и да се изследва", заяви във Велико Търново Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, цитиран от в. "24 часа".

Кланицата е в Кавадарци, Македония. Оттам месото влиза в Гърция, преглежда се от гръцки санитарни власти и влиза в България в три склада - София, Добрич и Пловдив. Две са фирмите вносителки, основно се рализира в една търговска верига, поясни Караколев. Производителите се съмняват, че това месо е било предназначено за Гърция, но по някаква причина е било отказано и е пренасочено в България.

"Досега са вкарани малко над 80 т, а в следващите няколко дни ще бъде пика на консумацията на агнешко и ако не се вземат мерки, ще стигне до 150 т", прогнозира Симеон Караколев. Той каза, че Агенцията по храните до момента е проверила само два от обектите, но не и централен склад. Затова са имали среща във вторник при министъра на земеделието с директора на Агенцията за безопасност на храните д-р Дамян Илиев.

"Категорично не приемаме обясненията на БАБХ, че то имало етикет, но ние тук имаме регламенти и правила. Печат на месото - край", каза Караколев. Цената на македонското агнешко е по-ниска с 20%, тъй като страната не плаща мито при внос в ЕС. Така българските животновъди ще бъдат ощетени, няма да успеят да продадат 8-10 000 агнета. Очаква се по празниците да бъде продадено около 200 т българско агнешко, с около 100 т по малко от минали години.

Във фермите цени на дребно са около 6 лв/кг живо тегло. Търговците изкупуват на едро между 4.50 и 5 лв. бед ДДС. В магазинната мрежа българското месо върви от 13 до 18 лв. Според животновъдите, Комисията за защита на потребителите трябва да провери тези цени.