Лиляна Георгиева е част от екипа на Филип Морис България от август 2022 г. Тя има над 15 години опит в областта на правото и регулациите, като почти десет от тях ръководи правния отдел в България на международна компания за производство на стъклен амбалаж BA Glass. Била е и адвокат в кантора, обслужваща корпоративни клиенти. Магистър по право е от Софийски университет "Св. Кл. Охридски", като там завършва и магистратура в областта на човешките ресурси и управлението на хора.
Да започнем от основния въпрос - каква е ролята на правния отдел в една голяма корпорация?
По мои наблюдения, в пътя на растежа си всяка компания достига мащаб, в който идва и моментът, когато вече става необходимост юристите да бъдат част от структурата на компанията. Била съм и адвокат - външен консултант на различни бизнеси, и юрисконсулт вътре в компанията и от първа ръка ясно съм видяла разликата в ролята и приноса на юриста към дейността на бизнеса, когато е част от екипа. За постигане на максимална ефективност, всяка голяма корпорация има необходимост от правен отдел, който да е запознат с всеки аспект и детайл от функционирането й - от дребните особености и специфики на ежедневната работа на служителите й, до глобалните мисия, визия и стратегия. Опитът ми досега показва, че ролята на един юрист в голяма компания е не просто да знае добре законите и съдебната практика, а винаги да взема предвид глобалните ѝ цели, мисия и визия при осигуряване на необходимото нормативно съответствие.
По какво се различава работата Ви във Филип Морис България от опита Ви в професията досега?
Неминуемо част от работата ми е типична за ролята на правния отдел във всяка голяма компания, която е част от мултинационална група. Това, което отличава Филип Морис, е степента на ангажираност и значението, което е отредено на тази функция глобално в компанията и локално във всеки пазар. Тя не се изчерпва с простото осигуряване на законово съответствие на дейността на дружеството. В момента имам стратегическа роля на важен партньор на бизнеса. Това дава възможност и за един проактивен подход в цялостната дейност на правния отдел. Така ние помагаме ефективно на бизнеса по начини, които в обичайна корпоративна среда биха били доста по-ограничени. Лично за мен, като професионалист, работата ми във Филип Морис България е едно предизвикателство, което ми дава възможност да се развивам в сфери, които не са типични за един юрист - като част от ръководния екип участвам в изграждане на бизнес стратегия, в структуриране на приоритети и в изпълнение на корпоративните цели през призмата на законодателната рамка, в която бизнесът ни оперира.
Какви според вас са силните ви професионални страни, които компанията оценява като подходящи от гледна точка на целите, които сте си поставила?
Филип Морис е компания, в която постигането на резултати по начин, съответстващ на етичните правила, се цени високо. Според мен така и трябва да бъде. Всеки бизнес, всяка идея, се реализира чрез практическите си резултати и ефект. И в работата си, и в живота аз съм силно ориентирана към съответния резултат от това, което правя и най-вече към неговото практическо значение и смисъл. Колкото по-амбициозна е целта, толкова повече фокус, постоянство и целеустременост изисква, за да бъде постигната. Глобалната цел на Филип Морис за бъдеще без дим е толкова амбициозна, че преобръща цяла една индустрия. В световен мащаб компанията е инвестирала над 10,5 млрд. долара в научната разработка и пазарна реализация на бездимни продукти, коите имат потенциала да са по-малко вредни алтернативи на тютюнопушенето. Потребителите ни на глобално ниво са над 27 милиона - това е един впечатляващ резултат по пътя към постигане на крайната ни цел за бъдеще без дим.
Какво ви привлече в компания, чийто бизнес е строго регулиран и какви са основните предизвикателства пред вас?
Строгата регулация е професионално предизвикателство сама по себе си и често е нужен сериозен професионален опит за справяне с някои ситуации. При такава степен на детайлност на нормативната уредба, по необходимост се налага юристът винаги да мисли комплексно при преценката дори и на наглед лесни въпроси, тъй като винаги има повече от един аспект на регулация, който следва да бъде съобразен. Компанията е структурирана така, че юристите от всеки пазар са част и от глобалния правен екип, в който работим заедно и в който има синергии и подкрепа. Едно от съществените предизвикателства в моята работа е и фактът, че регулациите често изостават доста от бързите темпове, с които иновациите променят света около нас всеки ден.
Филип Морис Интеренешънъл преминава през мащабна трансформация в мисията си за бъдеще без дим? Каква е приносът на законодателството и регулациите според вас в този процес?
Важно е регулациите е да се развиват успоредно с напредъка на обществото и бизнеса - да се прави обстойна оценка на въздействието от прилагането им и да бъдат съответно променяни, ако се установи, че на практика не работят достатъчно добре. Законодателната рамка е от съществено значение за трансформацията на тютюневата индустрия към бъдеще без дим. Опитът категорично е показал, че регулация, ограничаваща се само до "забрана", не работи добре, в някои аспекти се постига дори обратният ефект - просто такава е човешката природа. Подход, в който не се отчита човешкият фактор и неговите специфични особености, не дава желаните резултати. Ние във Филип Морис Интернешънъл сме поставили потребителите в центъра на нашата вселена, като това не следва да се разбира само от комерсиалната гледна точка. Въпреки множеството научни данни за най-опасната форма на употреба на тютюн - тютюнопушенето, по данни на СЗО все още има над 1 млрд. пушачи в световен мащаб като прогнозата ѝ е, че този брой се очаква да се запази в следващите години. Подходът само на рестрикция очевидно не постига целените резултати. Отчитайки именно човешкия фактор при пушачите, за постигане на бъдеще без дим и редуциране на вредата за тях, по-добрият подход е да им се предоставят алтернативи с потенциално намален риск в сравнение с традиционното пушене. Именно там регулациите могат да имат съществен принос. Пример за това е Швеция, където държавата е предприела съответните законодателни инициативи, за да стимулира пушачите да употребяват бездимни алтернативи вместо да пушат цигари и резултатите са налице - отчитат се най-ниските нива на заболяваемост, свързана с тютюнопушенето, в Европа.
Регулациите често изостават, когато става въпрос за прогресивни нововъведения - каква е ролята на правните отдели в компаниите за адресиране на това предизвикателство?
Да намериш баланса винаги е предизвикателство - не само в професионалния, но и личния ни живот. Считам, че силата на юристите е в това да боравят с факти и да базират изводите и действията си на съответните доказателства. А това е от изключителна важност, когато става въпрос за иновации. Това как биха се променили регулациите е неразривно свързано с убедителни доказателства за влиянието, което определена иновация има върху обществото. Според мен ролята на юристите в една такава ситуация е да бъдат посредника, който да подпомогне активния диалог на всички заинтересовани страни в процеса. Само така биха могли да се определят правилно посоките, в които следва да се развива законът, следвайки динамиката на обществото и прогреса, който бизнесът предоставя чрез иновациите.
Процесът по пускането на нов продукт на пазара лесна задача ли е от правна гледна точка?
Рядко съществуват лесни задачи, когато става въпрос за осигуряване на нормативното съотвествие на бизнеса. Колкото повече регулации има, толкова по-сложен и комплексен е един такъв процес. А когато става въпрос за иновативни продукти, които нямат аналог, то той става още по-предизвикателен. Мога да споделя, че имах уникалния шанс да участвам в целия сложен и дълъг процес по подготовка и пускане на пазара в България на най-новия продукт на компанията - IQOS ILUMA с технология Smartcore Induction System™, която действа чрез индукционно нагряване на тютюна отвътре, без нагряваща пластина в холдъра и без нужда от почистване. Тази технология се прилага за първи път при нагряването на тютюна и на базата на опита ни от други страни, вече сме убедени, че ще имаме успех.
Как виждате развитието на кариерата си в следващите две до три години?
Първото предизвикателство, с което трябваше да се справя още с идването си в компанията, бе да се създадат механизми за устойчивост в колаборацията на правния отдел с другите функции в организацията, да се изградят партньорски взаимоотношения и доверие от страна на бизнеса, че ние сме винаги насреща, за да помогнем да се реализират идеите. В момента фокусът ми е реорганизиране на процесите в отдела и цялостна промяна на подхода в работата ни, за да съответства на мащабната трансформация, през която преминава компанията и да отговаря по-пълно и точно на всички нужди в този процес. А те далеч надхвърлят простото консултиране по правни въпроси и цитати от законодателни актове и съдебна пратика.
Работя активно и за концептуална промяна в начина на взаимодействие между нас юристите и останалата част от бизнеса - от реактивен и действащ по необходимост към проактивен и партниращ си с бизнеса. Един от приоритетите ми е да приложа нови, по-подходящи процеси и да оптимизирам съществуващите, използвайки натрупания професионален опит през годините и най-добрите практики от всички сфери, в които съм работила. Целта ми е в пълнота да се реализира на практика партньорството на правния отдел с бизнеса за постигане на глобалната ни визия за бъдеще без дим.
*Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.
НАЙ
Формулата за успешна кариера на Кристина Газиева
Поскъпването на храните на едро продължава втора поредна седмица
Много чуждестранни компании все още не са напуснали Русия
Поскъпването на храните на едро продължава втора поредна седмица
Много чуждестранни компании все още не са напуснали Русия