Акциите на Tesla се сринаха, след като президентът Доналд Тръмп влезе в публичен конфликт с изпълнителния директор на компанията и милиардер Илон Мъск — самопровъзгласения "Първи приятел" на президента.

Инвеститорите наблюдаваха с нарастващо безпокойство развиващата се драма и възможното ѝ отражение върху бизнес империята на Мъск.

Акциите на автомобилния производител завършиха снощи със спад от 14%, изтривайки 150 милиарда долара пазарна стойност, въпреки че нямаше друга новина за компанията, съобщава "Ройтерс". Търговците масово продаваха акциите на Tesla, след като Мъск отговори мигновено на критиките на Тръмп с поредица от публикации в социалните мрежи, в които засили нападките си към данъчния законопроект на американския президент. Тръмп отвърна, като обвини Мъск, че е ядосан, защото законопроектът премахва данъчните облекчения за покупка на електромобили.

Откритата конфронтация с Тръмп може да създаде редица пречки пред Tesla и останалите компании от бизнес империята на Мъск. Американското министерство на транспорта регулира стандартите за автомобилен дизайн и има ключова роля при одобряването на плановете на Tesla за производство на роботаксита без педали и волани. Ведомството също така разследва софтуера за подпомагане на водача на Tesla, познат като "Full Self-Driving", след фатален инцидент.

"Политическите позиции на Илон продължават да вредят на акциите. Първо застана на страната на Тръмп, с което отблъсна много потенциални клиенти демократи. А сега се обърна срещу администрацията на Тръмп," коментира акционерът в Tesla Денис Дик, главен стратег в Stock Trader Network.

На фона на спад в продажбите на електромобили през последната година, Мъск преориентира бъдещето на Tesla към автономни роботаксита. В разговор с инвеститори миналата година той заяви, че "всеки, който не вярва, че компанията ще реши технологичните предизвикателства на автономното шофиране, трябва да продаде акциите си в Tesla". Анализатори от Wedbush изчисляват, че само пазарният потенциал на изкуствения интелект и автономните технологии може да достигне 1 трилион долара за компанията.

Мъск отдавна настоява за въвеждането на единна федерална процедура за одобрение на автономните автомобили, за да се премахне настоящият лабиринт от различни щатски регулации.

Разрастващият се конфликт ощети и личното богатство на милиардера, което намаля с 34 милиарда долара само за един ден, съобщава Bloomberg. По оценка на агенцията, това е втората по големина загуба в историята на Bloomberg Billionaires Index. 

По изчисления на Bloomberg, богатството на Илон Мъск в момента възлиза на 334,5 милиарда долара, което означава, че той все още заема първото място в списъка на най-богатите хора в света. Агенцията отбелязва обаче, че загубите могат да нараснат значително, ако американският президент прекрати държавните договори на Мъск, което би лишило компаниите Tesla и SpaceX от част от приходите им.

Bloomberg припомня, че настоящото финансово състояние на милиардера не може да се сравни с размера на богатството му през първите месеци от президентския мандат на Доналд Тръмп, когато то достигна почти 500 милиарда долара.