Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) ще подпомогне безвъзмездно четири стратегически държавни дружества: "Български енергиен холдинг" ЕАД, Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", Национална компания "Железопътна инфраструктура" и "Информационно обслужване" АД. 

Споразуменията между четирите български компании и USTDA бяха подписани в Министерския съвет на официална церемония днес. 

Сътрудничеството между България и USTDA е ключово за успеха на енергийната трансформация в страната, модернизирането на транспортния сектор и киберзащитата в работата на държавната администрация, съобщиха от Министерския съвет след подписването.

На церемонията присъстваха служебният премиер Димитър Главчев, служебните министри на енергетиката Владимир Малинов, на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и на електронното управление Валентин Мундров, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и други официални гости.

От страна на USTDA споразуменията бяха подписани от директора на агенцията Ено Т. Ебонг.

Оценяваме високо партньорството ни и сме силно ангажирани да си сътрудничим, отбеляза посланик Кенет Мертен. Той изтъкна, че сред предвидените за реализация проекти се включват такива за осигуряване на безопасно съхранение на отработено ядрено гориво, повишаване на киберзащитата за българските граждани, както и подпомагане на развитието на железопътната инфраструктура в страната.

Директор Ено Т. Ебонг посочи, че подписването на днешните споразумения е специален момент, тъй като рядко се случва едновременно четири споразумения да бъдат подписани в един и същи ден, с една страна.

Заедно с българското правителство и съответните министерства ще създадем пътна карта за реализацията на проектите, посочи директорът на USTDA. 

Какво предвиждат споразуменията

ДП "Радиоактивни отпадъци"

С финансиране от USTDA ще бъде извършено предпроектно проучване за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво, което трябва да даде отговор на въпроса дали в България съществуват потенциални възможности за погребване на отработено ядрено гориво и високо радиоактивни отпадъци в дълбоки геоложки сондажи, каквато е съвременната световна практика.

С подписването на днешното споразумение между държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" и USTDA ние не определяме бъдещето на съоръжения за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци, заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в МС след подписването на четирите споразумения.

Ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в света, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България, каза министър Малинов.

Той припомни, че има действащо европейско и българско законодателство, директива 2011, в които до 2050 г. всяка държава, която развива ядрена енергетика за мирни цели, е длъжна да предвиди и съоръжения за съхранение на отработено ядрено гориво или да постигне споразумение с друга държава-членка, или трета страна за съхранението на това отработено ядрено гориво. Това проучване ще бъде само за определяне, ние не дефинираме къде, както и наличието у нас на съоръжения за съхранение, увери министър Малинов.

"Информационно обслужване" АД

USTDA ще осигури техническа помощ при изграждането на архитектурата за киберсигурност и ще улесни приемането на най-добрите практики в областта, разясни министър Мундров.

Системата ще включва и Център за киберзащита, който да отговаря за наблюдението и реакциите при киберинциденти. Според министър Мундров така страната ни ще се утвърди като надежден партньор на НАТО и Европейския съюз.

В днешния бързо развиващ се технологичен свят, киберсигурността става все по-важна за защитата на данни и услуги в публичния сектор. Въпреки многото предимства на новите технологии, те носят и нови заплахи. Можем да кажем, че киберзаплахите вече са новото нормално и са част от нашата реалност. Въпросът не е дали ще се случат, а кога и как сме подготвени за тях, подчерта министър Мундров.

Важно е държавата ни да предприеме необходимите стъпки за изграждането на по-ефективна и централизирана система за сигурност, посочи още служебният министър на електронното управление.

НК "Железопътна инфраструктура"

Агенцията за търговия и развитие на САЩ ще финансира предпроектно проучване за подобряване на железопътната мрежа в страната и за изграждането на Център за данни и сигурност на мрежовите операции в България, заяви министър Стоянова. Тя каза, че общата стойност на проучването е 2,23 милиона долара. По думите ѝ предоставянето на безвъзмездната финансова помощ от страна на USTDA ще позволи да бъде направено мащабно предпроектно проучване за изграждане на национална кабелна телекомуникационна мрежа в цялата страна.

Освен анализ на телекомуникационния пазар проектът включва и извършването на допълнителни анализи. Оптичната свързаност ще позволи предоставянето на актуална информация за пътниците, разписанието, забавянето и другата важни детайли, които сега са дефицит, каза още служебният министър на транспорта.

Български енергиен холдинг ЕАД

"USTDA подкрепя развитието на инфраструктурата в партньорски държави като България, което ще позволи привличането на най-високи технологии. Такъв пример е българската ядрена енергетика", изтъкна Ено Т. Ебонг, цитирана в съобщение на Министерството на енергетиката. По нейните думи, сигурността в ядрената енергетика е споделен приоритет на българското и американското правителство, чиято съвместна работа е гаранция за развитие на сектора в съответствие с най-високите стандарти и осигуряването на модерни съвременни решения.

С предпроектното проучване за напреднали технологии за малки модулни реактори БЕХ ще получи подробен анализ на различни модели от тях. Проучването ще разгледа и оцени възможностите за внедряване на нови, иновативни технологии, които се характеризират с гъвкавост и мобилност. То е в унисон с един от основните приоритети на правителството - развитие на ядрената енергия, която осигурява чисто, беземисионно производство на конкурентни цени. Очаква се проучването да бъде завършено за 12 месеца.