Кръговата икономика влиза в действие: Публичен ресурс насочен към енергийна и ресурсна ефективност
Новият инструмент на Фонд на фондовете подкрепя предприятия в прехода им към по-устойчив модел на развитие
Най-големият инструмент за новия програмен период
Фонд на фондовете стартира изпълнението на най-мащабния си финансов инструмент за периода 2021-2027 г. - "Кръгова икономика". С публичен ресурс от близо 538 млн. лева, осигурен по линия на Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП) 2021-2027, съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие, инструментът цели да ускори прехода към по-устойчиво, ресурсно ефективно и нисковъглеродно производство в българската икономика.
Новата мярка предвижда подкрепа под формата на портфейлна гаранция с таван на загубите, която може да бъде комбинирана с безвъзмездна финансова помощ (БФП) в рамките на една операция. Бюджетът за гаранции е близо 340 млн. лв., а този за БФП 198 млн. лв. Тази структура прави финансирането по-достъпно, по-гъвкаво и по-привлекателно за широк кръг предприятия.
Фокус върху две ключови направления: енергийна и ресурсна ефективност
Финансовият инструмент ще подкрепи инвестиции в две основни направления:
- Енергийна ефективност - включва мерки за повишаване на енергийната ефективност, внедряване на системи за енергиен мениджмънт, използване на възобновяеми източници на енергия за собствено потребление и др.
- Ресурсна ефективност - насърчава по-ефективното използване на природни ресурси, рециклиране и удължаване живота на продуктите, иновативни решения за управление на отпадъците и индустриална симбиоза и др.
Общият бюджет е разпределен балансирано - 248,2 млн. лв. за енергийна ефективност и 289,5 млн. лв. за ресурсна ефективност.
Част от средствата са предвидени за безвъзмездна помощ, която може да покрие разходи за изготвяне на енергийно обследване (техническа помощ) или да послужи за погасяване на част от заема след успешно изпълнение на проекта (капиталова отстъпка).
Кой може да се възползва
Инструментът е достъпен за широк кръг предприятия - от малки и средни фирми до дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия, в зависимост от насочеността на инвестицията.
Финансирането може да бъде използвано за инвестиции, оборотен капитал или финансов лизинг, с гратисен период до 3 години и срок на погасяване до 15 години.
Над 80% от ресурса е насочен към проекти, реализирани в по-слабо развитите региони на страната извън Югозападния, т.е. извън Област София, София-град, Област Кюстендил, Област Благоевград и Област Перник. Предвид по-високото ниво на икономическо развитие на Югозападния регион през програмен период 2021-2027 се цели постигането на по-голям териториален баланс в достъпа до финансиране и насърчаване на устойчивите инвестиции.
Облекчени условия на финансиране
Финансирането за предприятията ще бъде предоставяно от избрани финансови посредници при облекчени условия спрямо пазарните - по-ниска лихва или намалени изисквания за обезпечение и възможност за частично погасяване на кредита чрез безвъзмездна помощ при постигане на определени резултати след изпълнение на финансираните дейности.
Портфейлната гаранция ще покрива 80% от риска по отделните кредити и до 25% на ниво портфейл, като това значително улеснява финансовите институции в отпускането на нови заеми по линия на инструмента. В резултат от тази структура на гаранционния инструмент, ресурсът от избраните финансови посредници, който се очаква да достигне до пазара ще бъде над 1,5 млрд. лв.
Кога стартира и какво следва
Процедурата по ЗОП за избор на финансови посредници е в ход, като след финализирането ѝ се очаква финансирането да достигне до предприятията от началото на 2026 г. Целта е до края на 2029 г. целият ресурс да бъде напълно договорен и инвестиран. Срокът за участие на финансови посредници в процедурата е 9 април 2025 г.
За бизнеса това означава съвсем скоро възможност за достъп до значителен ресурс при облекчени условия - за проекти, които съчетават икономическа логика със зелена трансформация. Инструментът е част от мандата на Фонд на фондовете за ускоряване на зеления преход и за подобряване на конкурентоспособността на българските предприятия. Той се вписва в общоевропейската тенденция за подкрепа на устойчиви бизнес модели и за намаляване на екологичния отпечатък на индустрията.
НАЙ
В Хърватия заработи първа слънчева електроцентрала, изцяло собственост на граждани
Джей Ди Ванс и съпругата му са в Индия, той ще преговаря за икономика и търговия
DHL спира доставките на скъпи стоки в САЩ заради митата
Превръщането на пустеещи офис сгради и магазини в жилища в Нидерландия се забавя
Джей Ди Ванс и съпругата му са в Индия, той ще преговаря за икономика и търговия
В Хърватия заработи първа слънчева електроцентрала, изцяло собственост на граждани
DHL спира доставките на скъпи стоки в САЩ заради митата
Превръщането на пустеещи офис сгради и магазини в жилища в Нидерландия се забавя