Почти 30 години след падането на Берлинската стена шейсет и девет процента от жителите на бившата комунистическа Източна Германия заявяват, че в личен план са спечелили от обединението на страната. Това сочи публикувано днес социологическо проучване, цитирано от ДПА.

В изследването, проведено от института Форса, 9 процента от запитаните казват, че след падането на стената личното им положение се е влошило, а за 18 процента "нещата изобщо не са се променили".

От Форса са интервюирали 1500 души на възраст над 45 години.

Анкетираните между 55 и 60 години, които са само със средно образование и с ниски доходи, е по-вероятно да са на мнение, че ситуацията за тях сега е по-лоша, отколкото по времето на Германската демократична република (ГДР).

От хората в тези групи 27 процента заявяват, че доходите и пенсиите им са по-ниски, отколкото в ГДР. От тези, които отговарят, че след обединението животът им не се е подобрил, 30 процента са посочили, че ще гласуват за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".

В тази група 21 процента отговарят, че са обезпокоени за бъдещето си, а 17 процента са посочили, че усещат "загуба на междуличностни отношения". Те заявяват, че в ГДР не е имало толкова егоизъм и завист.

10 процента от тези, които отговарят, че животът им сега е по-лош, отколкото в Източна Германия, посочват, че според тях политиците "са точно толкова корумпирани, колкото и в ГДР", а според 4 на сто в днешна Германия има "прекалено много чужденци и имигранти".