Организацията на учените Famine Early Warning System Network или FEWS Net предупреждава институциите на ООН, ЕС и Африка, че "безпрецедентна" суша вероятно ще "причини опасна и разрушителна хуманитарна катастрофа". FEWS Net е мрежата от системи за ранно предупреждение за глад, портал за информация и анализ на несигурността на храните, създаден през 1985 г. от Американската агенция за международно развитие и Държавния департамент на САЩ, след глад в Източна и Западна Африка.

За учените по климата, които правят прогноза за температурата в Тихия океан през ноември виждат ярко червено, странично "V", дълга хиляди километри, а това е сигнал за бедствие.

В комбинация с охлаждането на Ла Ниня в централната и източната част на Тихия океан, V-образният модел на топла морска вода, простиращ се от източното крайбрежие на Австралия до Филипините и обратно над океана на север от Хаваите, показва, че половината от света в Африканския рог ще пропусне традиционният дъждовен сезон март-май. Ако предупреждението се изпълни, това може да доведе региона до най-тежката му суша в историята. Милиони хора ще се борят да се хранят, коментират от FEWS Net, цитирани от Reuters.

Такива системи за предупреждение стават все по-важни, тъй като изменението на климата излага продоволствената сигурност на нарастващ риск. "Нашата работа е да спасяваме животи и поминък", каза селскостопанският метеоролог на FEWS Net Гидеон Галу в Кения.

В понеделник доклад на Междуправителствената група на ООН по изменението на климата, водещият глобален орган в областта на климатичните науки, предупреди, че горещите вълни, сушите и екстремните валежи ще станат по-чести през следващите десетилетия, тъй като температурите продължават да се повишават.

Вече "нарастващите метеорологични и климатични екстремни явления изложиха милиони хора на остра продоволствена несигурност и намалена сигурност на водата", се казва в него.

В Източна Африка екипът на FEWS Net казва, че само два двугодишни дъждовни сезона от края на 2016 г. са считани за "нормални", докато останалите са били екстремни до наводнение или или с изключителна суша.

След предупреждението на FEWS Net от 1 декември за Източна Африка, групите за помощ започнаха да се борят за финансиране и доставки. "Не е достатъчно само да прогнозираме, ние наистина трябва да действаме", каза Зинта Зомърс, редактор на доклада на IPCC, който работи в Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.

FEWS Net стартира през 1985 г. след глада в Етиопия. ООН провежда подобна програма, известна като GIEWS от десетилетия, докато други агенции, включително Световната програма за храни, имат експерти, които редовно анализират условията.

Междувременно Червеният кръст започна да използва системи за предупреждение за "финансиране, базирано на прогнози", като плащанията на помощта се издават автоматично, когато са изпълнени определени условия за прогнозиране.

"Можем да използваме повече същото количество хуманитарна подкрепа, за да помогнем на повече хора, ако действаме преди, вместо да почистваме след това", каза Маартен ван Алст, директор на Центъра за климата на Червения кръст и Червения полумесец.

Доклад на ООН от миналата година установи, че 58 развиващи се страни общо се нуждаят от около 70 милиарда долара годишно до 2030 г., за да се адаптират към изменението на климата. Досега богатите страни са мобилизирали само 20 милиарда долара годишно за тези усилия, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Те обещаха на срещата на върха на ООН за климата в Глазгоу миналата година да удвоят тази цифра до 2025 година.