Европарламентът одобри бюджета на ЕС за 2025 г. от почти 200 млрд. евро
В новия финансов план на Общността са предвидени близо 72 млрд. евро от фонда на финансовия инструмент "Следващо поколение ЕС"
Евродепутатите одобриха днес бюджета на Европейския съюз за 2025 година с 418 гласа "за", 185 гласа "против" и 67 гласа "въздържал се". Това стана по време на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург, предаде БТА.
Годишният бюджет на ЕС за 2025 г. ще възлиза на 199,4 милиарда евро. В него са заложени и 155,21 млрд. евро (бюджетни кредити) за плащания. Бюджетът за 2025 г. ще бъде с 6% по-голям от тазгодишния, което означава увеличение с 10 млрд. евро, се казва в съобщението на ЕП.
В новия бюджет на ЕС са предвидени близо 72 млрд. евро от фонда на финансовия инструмент "Следващо поколение ЕС" (Next Generation EU). Той е създаден по предложение на Европейската комисия и неговата цел е да бъде финансирано възстановяването на държавите от Евросъюза от кризата, породена от пандемията от COVID-19.
Механизмът за възстановяване и устойчивост е основен елемент на "Следващо поколение ЕС". Чрез него се предоставят заеми и безвъзмездни средства в подкрепа на реформите и инвестициите, предприети от държавите, членуващи вт ЕС. За да получат достъп до финансирането от Механизма за възстановяване и устойчивост, страните от ЕС, сред които и България, представят национални планове за възстановяване и устойчивост.
Членовете на ЕП осигуриха допълнително финансиране за важни програми в годишния бюджет за 2025 г. Договорени са допълнителни 230,7 млн. евро над първоначалното проектопредложение на Комисията, за ключови инициативи, включително научни изследвания, здравеопазване, образование, млади земеделци, координация на схемите за социална сигурност, реакция при природни бедствия, действия в областта на климата, хуманитарна помощ, военна мобилност и управление на границите. Освен това, в бюджета се включва допълнително финансиране от предишни икономии, включително 422 млн. евро за "Еразъм+" и 20 млн. евро за "Хоризонт Европа".
Бюджетът на Европейския съюз за 2025 година е фокусиран върху политики, свързани с борбата с негативните промени на климата, здравеопазването, хуманитарната помощ и управлението на границите на Европейския съюз. Той е насочен и към покриване на разходите за изплащане на средствата, предвидени в рамките на плана, известен като Инструмент за възстановяване на Европейския съюз (EURI).
Това е първият годишен бюджет, на Евросъюза, който се приема след преразглеждането на многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2021 - 2027 г., посочва ЕП.
Променената многогодишна финансова рамка на ЕС е ориентирана към подсилване на дългосрочния бюджет на Европейския съюз и посрещане на новите предизвикателства, сред които последиците от агресивната война на Русия срещу Украйна.
Допълнителното финансиране, което е предвидено, е предназначено за подкрепа за Украйна, за инвестиции в критични технологии като част от Платформата за стратегически технологии за Европа (STEP), лихвените плащания по инструмента "Следващо поколение ЕС". Предвидени са допълнителна средства и за финансирането на спешна помощ при природни бедствия и хуманитарни кризи в страните от ЕС и извън него.
В съобщението си ЕП отбелязва, че с над 90% от бюджета на ЕС се финансират дейности в държавите членки и извън него, от които се възползват гражданите, регионите, земеделските стопани, изследователите, студентите, неправителствените организации и предприятията. За разлика от националните бюджети, бюджетът на ЕС е насочен предимно към инвестиции, за да генерира растеж и възможности в целия Европейски съюз. ЕС обслужва 27 държави с общо население от 450 милиона души. Като се има предвид този обхват, годишният бюджет на ЕС е сравнително малък - средно 160-180 млрд. евро годишно през 2021-27 г. Това е съпоставимо с националния бюджет на Дания, която обслужва 5,6 млн. души, и е с около 30% по-малко от бюджета на Полша, при население от 38 млн. души.