ЕС осигурява за Молдова 2 млрд. евро за реформи и енергийна независимост
Подкрепата идва, за да помогне Кишинев да смекчи предизвикателствата, произтичащи от войната на Русия в Украйна, както и да получи по-добър достъп до единния пазар
Полското председателство на Съвета на ЕС и преговарящите от страна на Европейския парламент съобщиха, че е постигнато предварително споразумение за осигуряване на два милиарда евро за Молдова в подкрепа на присъединяването на страната към ЕС и за постигане на енергийна независимост.
Още по темата
До 2027 г. се предвижда Молдова да получи до 385 милиона евро безвъзмездни средства и 1,5 милиарда евро заеми с дълъг срок за погасяване и изгодни лихви, се посочва в съобщението, което цитира кореспондентът на БТА Николай Желязков. Допълва се, че средствата ще послужат за предприемане на необходимите реформи за сближаване с ЕС и за осигуряване на независимост от руските енергийни доставки. Плащанията ще подлежат на строги условия по отношение на реформите, се уточнява в съобщението.
Целта е Кишинев да може да смекчи предизвикателствата, произтичащи от войната на Русия в Украйна и опитите на Москва да дестабилизира Молдова, се казва в съобщението. Споразумението предвижда делът на предварителното финансиране да бъде повишен до 18 на сто от общата сума. Европейската комисия ще трябва да съгласува със Съвета на ЕС и с ЕП решенията за извършване на плащания.
Постигнатото споразумение подлежи на допълнително одобрение от държавите в ЕС и от евродепутатите. В края на миналата година ЕК предложи Молдова да бъде подкрепена, за да предприеме необходимите социално-икономически и основни реформи, да получи по-добър достъп до единния пазар на ЕС и средства за постигане на икономически растеж.
В съобщението се отбелязва, че предвидената сума по споразумението е най-голямата, отпускана на Молдова от обявяването на независимостта на страната. Молдова стана самостоятелна държава през 1991 г., а преди това бе република в състава на СССР.