Вярвам, че многообразието в екипите - както при фондовете за рисков капитал, така и при стартиращите компании - не е просто добро пожелание, а бизнес стратегия, която се отплаща. Това заяви Екатерина Велкова, партньор в Morningside Hill, в рамките на най-успешния форум за зелен преход "Green Transition Forum 4.0 - Новите перспективи пред Централна и Източна Европа", организиран за четвърта поредна година от Dir.bg и 3Е News. Тридневната конференция се проведе от 26 до 28 юни в София Ивент Център. По време на събитието над 2 500 души, от които над 750 топ мениджъри от 18 държави, проведоха ключовия разговор за утрешния свят.

Според Екатерина Велкова проучванията доказват, че многообразието в екипите води до повече иновации и значително увеличава приходите. "Съществува ясна и силна взаимовръзка. Многообразието подхранва креативността, което води до напредничави идеи и по-високи финансови резултати", сподели тя.

В третия ден от форума Екатерина Велкова участва в сесията КАК ДА СТИМУЛИРАМЕ ИНОВАЦИИТЕ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВОТО ЧРЕЗ ЛИДЕРСТВОТО НА ЖЕНИТЕ. С нея в сесията взеха участие още Светослава Георгиева, председател на фонда към европейския иновационен съвет, Селин Сандберг, главен изпълнителен директор и основател на Agoprene, Диана Митева, председател на Сдружение Дамски форум, Мария Христова, експерт в Съвета по политики на EIT RIS, Ан-Шарлот Жубер, член-основател на EU Female Founders, Ина Абаджиева, съосновател и управляващ партньор в Rosey's Mark, Мария Маринова, изпълнителен директор на Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране (BVCA), Елена Николова, директор Общности и член на Борда наBulgarian Angels Club. Модератор бе Милена Стойчева, главен изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България, министър на иновациите и растежа (2023-2024 г.)

"От позицията на инвеститор мога да кажа, че многообразието на мислите и на умовете е особено ценно във все по-динамичната бизнес среда. Повече от всякога успехът зависи от привличането на разнородни таланти и използването им за изграждане на устойчивост и адаптивност, за ориентиране в несигурността и промените. Многообразието като термин изглежда малко мъгляво, но мисля, че то се свежда до три ключови фактора за иновации и растеж. От една страна, имаме многообразие по отношение на професионалния опит и знанията. От друга страна, многообразие на кариерните пътища и образованието. От трета е диверсификацията и равнопоставеността на половете - тема, която трябва да излезе отвъд токенизма.", обясни Велкова.

Според нея равнопоставеността между половете не трябва да се абсолютизира, а да се основава на заслугите - в противен случай няма да има необходимия ефект. Насърчаването на истински многообразна корпоративна култура, в която членовете на екипа се чувстват ценени и чути, в която не се страхуват да бъдат в опозиция и да споделят идеите си, отключва огромен потенциал.

"Като използвате разнообразния опит и гледни точки, вие стимулирате по-доброто вземане на решения, но и по-доброто решаване на проблеми, защото разнообразието не е само приобщаване. Става дума за трансформиране на начина, по който се справяме с предизвикателствата и възможностите и преодоляваме препятствията за постигане на по-добри резултати.", каза още тя и допълни, че многообразните екипи имат по-добро присъствие на пазара и по-задълбочено го познават, изграждат по-широки мрежи и повече ценни връзки, имат достъп до повече ресурси в подкрепа на компаниите на всеки етап от развитието.

Според нея по-диверсифицираните екипи на фондовете за дялово инвестиране и рисков капитал са много по-склонни да разпознават неусвоения пазарен потенциал и да инвестират в нови бизнес идеи. "В нашата инвестиционна стратегия и в процеса на подбор на инвестициите не разглеждаме понетциалните компаниипрез призмата на половото разделение. Но ако погледнете портфолиото ни, ще видитесилно представителство на жени предприемачи, жени основатели и съоснователи, жени на ръководни позиции и жени, вземащи решения. И вярвам, че това произтича от възможностите, които сме видели тук, в България, в нашата местна екосистема, където жените са по-видими и имат по-голямо присъствие в сектори, които традиционно се считат за доминирани от мъже", каза Екатерина Велкова и сподели някои акценти от статистиката, които говорят за тази специфика на нашия местен пазар:

По данни на Евростат 28% от ICT-специалистите в България са жени. 50% от всички завършили STEM-специалности в университетите са жени. Според проучване между 50 и 60% от учените и научните изследователи, както и доста над 50% от медицинските научни работници и лекарите, са жени, а сред инженерите в България 51% са жени.

"Всички тези сектори са важни за иновациите и генерирането на приходи. Дори в нашата област на финансите, ако се огледаме в тази зала и през тези три дни на събитието, жените на ръководни позиции в нашата сфера са с видимо и силно присъствие. Това са хара с мисия, които активно участват в менторство и изграждане на капацитет, оформяйки облика на нашата екосистема.

Тези примери за жени лидери са многобройни и са вдъхновение за онези, които искат да започнат кариера в сферата на предприемачеството. Разбира се, трябва да се стремим към по-нататъшно развитие, но вярвам, че има много солидна и силна основа за насърчаване на предприемачеството и иновациите чрез женско лидерство в нашата страна. Напоследък наблюдаваме и силен институционален тласък, особено на европейско ниво, за включване на повече жени с ръководни роли в екипите на фондовете за рисков капитал и дялови инвестиции. Това може да е силен пазарен сигнал и да бъде катализатор за по-нататъшно развитиев това отношение.", каза в заключение тя.


 

"Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)" е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.

Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Вulgаrіа ОN АІR, Investor.bg, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.

ИЗБРАНО