Министерство на земеделието, храните и горите представи пред бранша преразпределението на ставките за подпомагане на земеделските производители по извънредната подмярка COVID-1. Таванът на плащането е 7000 евро за стопанин. Това стана по време на видеоконферентна среща заместник-министрите на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева и Вергиния Кръстева с представители на браншовите организации, съобщиха от МЗХГ.

Заместник-министър д-р Лозана Василева заяви, че същественото изменение е в първата подмярка-COVID-1 , която обхваща чувствителните сектори - "Плодове и зеленчуци", "Маслодайна роза" "Винени лозя", "Декоративни растения", "Животновъдство" и "Пчеларство". Тя припомни, че първоначалната визия на Министерството бе помощта да се предостави чрез изчисление на ставка на площ и на глава животно.

"Тази ставка включваше изчислените разходи за дезинфекция, превенция и всички допълнителни разходи, които земеделските производители се наложи да извършат, във връзка с ограничителните мерки и заповедите на Министерството на здравеопазването", обясни още д-р Василева. По думите ѝ, по така предложената концепция ЕК е изразила несъгласие.

"Комисията предложи да направим преразглеждане на нашата визия, а именно земеделският производител да получи помощ под формата на еднократна сума, в зависимост от размера на площите, броя на животните и пчелните семейства. Таванът на плащането е 7000 евро за стопанин", поясни заместник-министър Василева.

Тя бе категорична, че целта е максимално да отразят размерите на земеделските стопанства и да се получи справедлива сума за съответните групи.

"Нямаме промяна в стойностите, в бюджета, а само в начина на предоставяне на помощта. По подмярката е възможно да има натрупване. Например, ако имаме плодове и зеленчуци, може да се вземе еднократната сума за плодовете, плюс еднократната сума за зеленчуците, но не повече от 7 000 евро", обясни д-р Василева.