От днес бъдещите пенсионери могат да попълват новия образец на заявлението за отпускане на пенсия. Чрез него служителите на Националния осигурителен институт (НОИ) ще изчисляват по служебен път коя методика за пресмятане на размера на пенсията е по-благоприятна за съответния човек - старата или новата.

В събота влязоха в сила обнародваните в Държавен вестник промени в Кодекса за социално осигуряване. Те дават право на хората да избират до 1 януари 2023 година по коя методика да се изчислява индивидуалният им коефициент и съответно размерът на пенсията - по т.нар. "нова" - с осигурителния доход след 2000 година, или по старата - с включване на трите най-добри последователни години от последните 15 години преди 1 януари 1997 година и осигурителния доход след тази дата.

"За категорийните работници - миньори, металурзи и химици и тези, които работят в тежката промишленост, и за хора с възнаграждения над средните - преди 2000 година, е по-изгодно да се пенсионират по старата методика, защото техните доходи тогава са били по-високи. За тези, които са се осигурявали само на минимален или само на максимален осигурителен доход, няма никакво значение дали по старата, или по новата методика. А за тези, за които след 2000 г. темпът на нарастване на техните възнаграждения е по-ускорен, например учители, служители от сектор "Сигурност", хора с увреждания, биха получили по-висок размер на пенсията, ако се възползват от новата методика". Това обясни в интервю за БНР председателят на социалната комисия в парламента д-р Хасан Адемов.

Той обясни, че по закон - всяка новоотпусната пенсия е по-висока от отпуснати в предходни години пенсии, "защото във формулата за изчисляване на пенсиите има един параметър - среден осигурителен доход за страната една година преди датата на пенсиониране, а той винаги расте".

"Предложение за осъвременяване на пенсиите са правени в годините от различни парламентарни групи, но за това се изисква значителен финансов ресурс, а от друга страна - обществено и парламентарно съгласие, за да се приеме тази мярка, която би могла да приближи размерите на старите и новите пенсии, при еднакви условия", заяви Адемов. Той увери, че няма опасност да настъпи объркване при попълването на заявленията.

"Направена е организация по регионалните управления "Социално осигуряване", включително и с мобилни приемни, за да имат хората достъп до необходимата информация. Смятам, че всички мерки са предприети", каза Адемов.

В заявлението за отпускане на пенсия има отметка, в която бъдещият пенсионер заявява, че при отпускане на исканата от него пенсия желае в нейния размер да се вземат предвид трите последователни години от последните 15 години осигурителен стаж, избрани от него, преди 1 януари 1997 година. Бъдещите пенсионери трябва да предоставят всички документи, като е задължително да предоставят тези за най-добрите три години преди 1997 г., по възможност и тези за периода 1997-1999 г., тъй като тогава регистърът на НОИ е в процес на внедряване. Ако хората забравят да направят отметка, че искат и по старата методика да бъдат изчислени пенсиите им, но предоставят документи за трите най-добри години, от НОИ пак ще изчислят служебно и по двете методики, като ще им предоставят по-благоприятния размер на пенсията.

За желаещите да се пенсионират по новата методика няма да е нужно да носят документи за т. нар. златни години и да правят отметки в заявлението.

Мобилни екипи на НОИ ще консултират и хората по места. Консултациите ще бъдат правени в териториалните поделения на НОИ, в изнесени приемни и чрез екипи, които ще посещават населени места без териториални поделения и изнесени приемни. Графици за консултациите ще бъдат качени в териториалните поделения на НОИ и в кметствата.

Консултациите дават предварителни прогнозни стойности на индивидуалния коефициент и пенсията, защото те ще се извършат на базата на електронната услуга на НОИ. Важно е бъдещите пенсионери да носят документ за самоличност, както и документи за осигурителни доходи.

До 1 януари 2023 г. хората ще могат да избират по старата или по новата методика да се пенсионират, предвиждат промените в Кодекса за социално осигуряване.

Възможността за избор е предвидена и за хората, които са подали заявление за отпускане на пенсия с начална дата след 31 декември 2018 г., както и за тези, на които вече е отпусната такава пенсия през същия период. Те ще могат в шестмесечен срок да упражнят еднократно правото си на избор, като пенсията ще се отпуска в новия размер от същата начална дата.