Носителите на Нобеловата награда за икономика за 2019-а са Абхиджит Банерджи, Естер Дюфло и Майкъл Креймър за "техния експериментален подход към борбата с глобалната бедност", обяви Нобеловият комитет.

Изследванията, проведени от лауреатите на Нобеловата награда за икономика за 2019 година, значително подобриха способността ни да се борим със световната бедност, отбелязва комитетът.

Само за две десетилетия техният експериментален подход е преобразил икономиката на развитието, която сега е процъфтяващо поле за научни изследвания.

Над 700 милиона души все още преживяват с крайно ниски доходи. Всяка година 5 милиона деца умират преди петия си рожден ден, често от болести, които могат да бъдат предотвратени или излекувани чрез сравнително евтино и просто лечение, припомня Нобеловият комитет.

Тазгодишните лауреати са въвели нов подход към намирането на надеждни отговори за най-добрите начини за борба с бедността в света. Подходът им разделя проблема на по-малки и по-лесно разрешими въпроси. Например, за най-ефективните мерки за подобряване на здравето на децата.

Научните им открития значително са подобрили възможностите да се води практическа борба с бедността. В резултат на едно от изследванията им над 5 милиона деца в Индия са се възползвали от програми за обучение, съобразени със специалните нужди на децата.

Тримата лауреати ще си поделят премията от 9 млн. шведски крони (915 300 долара). Нобеловата награда за икономика е учредена от шведската централна банка в памет на Алфред Нобел през 1969-а, близо 70 години след другите престижни отличия на негово име.

Френско-американската икономистка Естер Дюфло заяви, че е "изключително смиряващо" да бъде сред носителите на Нобеловата награда за икономика за 2019-а, предаде ДПА.

Мисля, че това идва в изключително подходящ и важен момент, каза тя по телефона.

(Наградата - бел. ред.) "показва, че е възможно една жена да успее и успехът й да бъде признат. Надявам се, че това ще вдъхнови много, много други жени да продължат да работят и много други мъже да им отдадат уважението, което заслужават", допълни тя.

Икономистката, родена през 1972 година, е едва втората жена и най-младият учен, удостояван с приза.

Американският икономист Майкъл Креймър, работи в Харвардския университет.