Европейската комисия отбеляза през уикенда с отчетна пресконференция 100 дни от встъпването си в длъжност. Обикновено този период се дава на управляващите преди да започнат критиките от страна на политическите опоненти.

За Урсула фон дер Лайен, която е за втори мандат начело на поста председател, обаче няма време за толеранс. Още встъпителната си реч тя заяви, че трябват спешни действия и няма време за размотаване. Три месеца по-късно тя продължава да твърди, че мандатът на нейния екип се движи много по-бързо от обикновено заради динамичната геополитическа обстановка.

"Тези 100 дни сякаш бяха толкова отдавна. За този кратък период от 1 декември светът се променя със светкавична скорост. Геополитическите промени разтърсват съюзите. Десетилетната сигурност се разпада, а бруталната война все така бушува по нашите граници. От първия ден заявихме, че ще продължим твърдо курса от предния мандат като надграждахме върху трите стълба - просперитет, сигурност и демокрация", каза председателката в отчетната пресконференция през уикенда. Причината да не отбележи събитието с пресконференция на точния ден - 11 март, е защото тогава има също толкова важна сесия на Европейския парламент и не би било добре да се преплитат събитията на двете институции. Освен това самата Фон дер Лайен ще бъде натоварена с колегите си от Парламента.

Икономически споразумения на бързи обороти

За Урсула фон дер Лайен са изключително успешни няколко ключови споразумения - с Швейцария, Мексико, Меркосур и Индия. С последната е задълбочено сътрудничеството търговията, технологиите, иновациите и зелената енергия. А в края на годината ще бъде сключено двустранно споразумение за свободна търговия.

Конкурентоспособност

От началото на мандата са стартирали 8 инициативи, за да се направи Европа по-конкурентоспособна на САЩ и Китай. Сред тях са "Компас за конкурентоспособност", "Сделка за чиста промишленост" в подкрепа на енергоемките предприятия и "Визия за селското стопанство и храните".

В процес на подготовка са още 3 пакета с мерки. Най-скоро се очаква да излезе специален План за действие в стоманодобивната промишленост. Водещи индустриални мениджъри поне от 2 години бият камбаната, че са неконкурентоспособни на американците и китайците. От Брюксел им обещаха идните години да инвестират 100 млрд. евро в проекти като въглеродна стомана, зелена енергия, декарбонизация и пазар на зелен водород.

Земеделие

Европейската комисия ще залага на устойчивостта в земеделието по пътя към постигане на нисковъглеродна икономика. За да има ефект и желани цели визията за сектора ще бъде синхронизирана с политиките в областта на климата.

Земеделските стопани ще бъдат възнаграждавани и поощрявани за прилагането на природосъобразни практики. В този контекст Комисията внимателно ще обмисля при въвеждането всяка допълнителна забрана за използване на пестициди, ако няма алтернативи в разумен срок и ще рационализира достъпа до биопестициди на пазара на ЕС.

Комисията също така ще разработи "Компас за устойчивост в стопанствата" - съпоставителна система от критерии, която ще подпомогне земеделските стопани да измерват и подобряват резултатите на стопанството им.

Бюрокрация и опростяване на регулациите

За тази политика, вече разказахме в 3eNews през февруари. Очакванията на ресорния еврокомисар Марош Шевчивич са да има видими резултати още до края на годината, защото бизнесът няма време да чака, "нужни са смели и бързи действия за икономическа устойчивост".

Сигурност

Новият управленски мандат на Доналд Тръмп, последвалата скандална среща с украинския президент Володимир Зеленски, наложените вносни мита за стоки от ЕС дават основание на Урсула фон дер Лайен да заяви, че европейските ценности, на които се крепи блокът - демокрация, свобода и принципи на правовата държава - са застрашени. "Виждаме, че суверенитетът, и железните ангажименти са поставени под въпрос. Темпът на промяна се ускори и са необходими бързи действия и смели решения". Едно от тях е Пакет за отбрана на стойност 800 млрд. евро, добил името REARM Europe.

Следващите години предстоят огромни инвестиции в следващо поколение военно оборудване и инфраструктура за сигурност в Европа. Тези средства обаче според ЕК няма да бъдат достатъчни, за да се отговори на военните предизвикателства. Ще са необходими и частни инвеститори, публично-частно партньорство, за които се говори в доклада на Марио Драги - "Библията" на тази Европейска комисия

Колеж по сигурността

Новата структура в Европейската комисия ще гарантира, че нейните членове на Колегиума ще получават редовни ежедневни съобщения за развитието на сигурността, външна и вътрешна политика, енергетика, кибератаки, търговия и външна намеса. "Само ако имаме ясно и задълбочено разбиране на заплахите, включително хибридните заплахи, можем ефективно да допринесем за колективната сигурност", смята председателката.

Пакт за миграция и убежище

Системата за връщане на мигранти бе приета през пролетта на 2024 г. За тази ЕК обаче Пактът се нуждае от реформи и затова се подготвя нова заповед с опростени прави. Целта е да се предотврати укриването и да улесни връщането на граждани на трети страни без право на пребиваване.

"На тези, които са върнати принудително, ще бъде издадена забрана за влизане. И ще бъдем по-строги там, където има рискове за сигурността. Ще бъдем настоятелни, но също така ще гарантираме, че ще действаме при пълно зачитане на задълженията си съгласно международното право и основните права", закани се в заключение Урсула фон дер Лайен.

С Украйна докрай!

Три години след началото на руската военна офанзива в Украйна, Европейският съюз е единодушен - стои зад Киев колкото е нужно, независимо колко ще струва. Това се потвърждава на всеки Европейски съвет или визита на президента Володимир Зеленски в сградата на Европейските институции, където бяха обсъдени стратегически решения за сигурността на Украйна. За да помогне на Украйна в усилията ѝ за възстановяване, реконструкция и модернизация, ЕС стартира механизъм за подкрепа за периода 2024—2027 г., който ще предостави до 50 милиарда евро.

За да получи подкрепата, Украйна трябва да изпълни своя план за възстановяване и реформи. След като Комисията може да провери дали условията са изпълнени, плащанията към Украйна ще се извършват на всяко тримесечие.