За това настояват Обществен съвет в Чепеларе, жители на Чепеларе, Лъки, Павелско, подкрепени от кметовете на тези селища. Искането е отправено в апел до МОСВ, премиера, президента и държавни институции, предаде БТА.
Протестиращите местни жители предупреждават, че ще преминат към гражданско неподчинение, ако не се спрат проучванията и процедурите за откриване на златна мина. Според представители на Обществения съвет проучванията и бъдещ рудник за добив на злато крият риск да се замърси и отрови природата в района, в който са курортите "Пампорово" и "Наречен", феноменът "Чудните мостове" и "българският Йерусалим"- "Кръстова гора".
Жители от общините Чепеларе и Лъки се противопоставят на разрешителното за геоложки проучвания, дадено през август 2008 г. на "Болкан минерал енд майнинг" - дъщерна фирма на канадската компания "Дънди прешъс металс".
От Обществения съвет настояват за отмяна на разрешителното и за прекратяване на по-нататъшни процедури за издаване на търговско откритие и концесиониране на добив и преработка на медно-златни руди. Проучваният от фирмата район е силно окарстен, т.е. мраморите, от които е съставен, са прорязани от безброй пещери, пропасти, пукнатини и цели подземни системи-лабиринти, обясняват експерти от Обществения съвет.
В апела се предупреждава, че при бъдещ добив на медно-златни руди в този карстов район ще се изливат цианиди, "което ще доведе до тотално отравяне на водите, почвата, а следователно и на хората в една непредсказуема по размерите си територия". Това ще се случи първоначално в селищата Лъки, Павелско, "Нареченски бани", Хвойна, Малево, Дряново и Старо село, защото влизат в проучвания район и са разположени в най-ниските му части, се посочва в обръщението на Обществения съвет.
Ако компанията "Дънди прешъс металс" добие концесия за добив и преработка на медно-златни руди в споменатия район, ще бъдат отровени водоизточниците и почвата, ще бъде отровена Чепеларска река, а чрез вливането й в Марица проблемът ще бъде изнесен в Турция и в Гърция, ще се застраши развитието на туризма,дърводобива, селското стопанство, това ще се отрази крайно негативно върху реномето на скицентровете "Пампорово" и "Чепеларе", ще се ликвидира националният балнеолечебен курорт "Нареченски бани", алармират от Обществения съвет.