Русия може да забрани износа на бензин за месец, за да стабилизира цените
По-рано на среща с премиера руският президент поиска от Мишустин "по-балансирана траектория на растеж и намаляване на инфлацията"
Руската антимонополна служба може да наложи едномесечна забрана върху износа на бензин на големите производители, за да стабилизира цените на едро преди сезона за сеитба, съобщи ТАСС. Руската агенция цитира заместник-ръководителя на антимонополна служба Виталий Корольов, според когото забраната за износ е само едно от няколко възможни решения.
Още по темата
Към момента на големите петролни компании им е разрешено да изнасят бензин, но за търговците и препродавачите действа забрана, въведена миналия март, отбелязва Ройтерс.
Цените на едро на бензина в Русия се възстановяват напоследък, казва още Корольов и обяснява, че това е корекция след дълъг спад. По думите му ръстът на цените на дребно не надвишава общото ниво на инфлация.
Алтернативна стратегия за стабилизиране на пазара на едро може да бъде и създаването на форуърд пазар (бел. ред.: за сделки в определен бъдещ момент на договорена между страните цена), за да се намали частично сезонното търсене, обяснява още Корольов.
В същото време руският премиер Михаил Мишустин, представяйки данните на руската статистическа служба "Ростат" пред президента Владимир Путин, съобщи, че ръстът на руския брутен вътрешен продукт е достигнал 4,1 на сто през 2024 г. Данните за икономическия растеж през 2023 г. са ревизирани нагоре до също 4,1 на сто спрямо по-рано отчетените 3,6 на сто. Този резултат по думите на премиера, цитиран от Франс прес, "надхвърля очакванията".
Според Мишустин "това се дължи преди всичко на интензивния растеж на промишлеността".
Путин приветства икономическото представяне на страната и заяви, че "като цяло резултатът е добър", но нареди на Мишустин да се справи с растящите цени. "Задачата за настоящата година е да постигнем по-балансирана траектория на растеж и намаляване на инфлацията", каза той.
В отговор премиерът Мишустин потвърди, че е "абсолютно ясно, че основното предизвикателство е инфлацията", която достигна 9,5 на сто миналата година.
Ръстът на цените на основните стоки се превърна във водеща новина в Русия през последните месеци. Цената на маслото скочи с 36 процента през 2024 г., сочат данните на "Росстат", а като цяло цените на храните се повишиха с над 11 на сто. Цените бяха тласнати нагоре от бързото увеличение на държавните разходи на фона на руската инвазия в Украйна, посочва АФП.
Държавните разходи се очаква да бъдат с две трети по-високи през 2025 г., отколкото през 2021 г., преди началото на войната в Украйна.
Миналата година Путин заяви, че Русия е отделила 8,7 на сто от БВП за отбрана и сигурност, припомня БТА.
През настоящата година, според оценки на Руската централна банка, представени по-рано през седмицата, се очаква рязко забавяне на икономиката на Русия. Централната банка очаква растеж с около 1,6 на сто тази година, както и с около 1,7 и 2 на сто през съответно 2026 и 2027 г.
За 2023 и 2024 г. Руската централна банка залагаше на нарастване на БВП с 3,6 на сто и с около 3,9 на сто.