Антикорупционният фонд (АКФ) публикува разследване в две части за енергийния бизнес на Христо Ковачки. Главен свидетел е бившият мениджър Веселин Тодоров, който между 2019 и 2023 г. ръководи търговията с газ в "Бългериан газ къмпани" - една от ключовите компании, която търгува с природен газ в структурата на Ковачки. Преди това Тодоров е експерт по природен газ в Комисията за енергийно и водно регулиране.

Тодоров посочва стотици взаимно свързани фирми, контролирани чрез офшорки и подставени лица. По думите му, "всички решения се взимат лично от Христо Ковачки", а формално независимите компании всъщност действат като едно цяло, с общо счетоводство и координация.

"Всичко в холдинга се случва през офшорки и през подставени лица", свидетелства Тодоров. "Аз самият бях подставено лице на една от фирмите на Ковачки", споделя той.

Тодоров твърди още, че печалбите от топлоцентралите се пренасочват към свързани дружества, а за потребителите остават завишени цени.

В сърцевината на холдинга са топлоцентралите, сред които най-важни са "Бобов дол" и "Брикел", заобиколени от множество фирми, които стоят на входа и на изхода им, става ясно от филма на АКФ. Чрез тези дружества става възможно да се манипулират данните за приходите на топлофикациите в холдинга, които изкуствено се държат на загуба или минимална печалба. По този начин реалните им печалби се скриват и цената на топлоенергията за крайните потребители се поддържа изкуствено завишена. Това става като топлоцентралите закупуват всички суровини, консумативи и услуги за дейността си от свързани доставчици (включително мини) на завишена цена, а след това продават произведената енергия на свързани търговци на занижена цена, се твърди още в разследването.

"Тази схема работи така, че да изкарва максимално много пари", казва Тодоров. "Но за сметка на потребителите - с максимално високи цени. Крайният потребител във всички тези градове, в които Ковачки има топлофикации, плаща по-високо за топлото си през зимата."

Тодоров твърди, че холдингът поддържа активна картелна структура на енергийния пазар, като във всяко от стратегическите му полета за действие винаги се поддържат поне две фирми, които могат да манипулират цените помежду си.

"Двете фирми, независими една от друга де юре, могат да правят сделки помежду си, които да влияят на пазара. Което си е пар екселанс картел", обяснява той.

Общото счетоводство, което фактически обединява всички на хартия независими дружества в едно цяло, позволява координация и прикриване на реалните финансови потоци.

Свидетелствата му сочат още, че холдингът е получавал информация за предстоящи проверки от Европейската прокуратура, като документи са унищожавани в навечерието им. "Когато разберяха, че ще има обиск, идваше нареждането "пали" или "изхвърляй"", разказва той.

Въпреки натиска и заведени дела срещу него, Тодоров заявява готовност да съдейства на всички институции. Антикорупционният фонд призовава прокуратурата, КЗК, КЕВР и Европейската прокуратура да предприемат незабавни действия по разкритията.