Защо изграждането на АЕЦ струва толкова скъпо

Отговор на въпроса дават учени от Масачузетския технологичен институт

Обратно в новината

Коментари - Защо изграждането на АЕЦ струва толкова скъпо | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"Трите морета" е проект за газопроводи от Полша. ТИКВАТА разпореди ли ДА не се учаСтва ??? ТИКВАТА дори ДА успее ДА ЗАВЪРШИ ТурскаТА ТРЪБА, по тази тръба в този момент може ДА тече Само американски , катарски, израелски и азерски газ

Скъпи са щото са пропити с КОРУПЦИЯ, и после реват че било нерентабилно.Що едно време Козлодуй не беше скъп?

Просто факти: САЩ произведена енергия от АЕЦ 22% България произведена енергия от АЕЦ 44% Руслямска държава енергия от АЕЦ 18% 2017 г. В света са пуснати 4 реактора (нето общо 3.3 ГВт), окончателно са спрени 5 стари (3.5 ГВт) и е започнато изграждане на 5 нови (5.6 ГВт). 2018 г. Пуснати са 9 реактора (10.4 ГВт), окончателно са спрени 7 стари (5.4 ГВт) и е започнато изграждане на 5 нови (6.3 ГВт). Пуснати са 5 от спрените реактори в Япония и там вече работят общо 9 (8.7 ГВт). Ядрената електроенергия е 2563 ТВтч с ръст от 2.4%. Електроенергията от ВЕИ е нараснала със 7.8%, а от всички източници - с 3.9%. 2019 г. са пуснати 4 нови реактора (5.1 ГВт) - по един в Русия и Южна Корея и два в Китай. Окончателно са спрени 5 стари (2.6 ГВт) и е започнато изграждане само на два реактора (по един в Русия и в Китай). В Япония не е пуснат нито един от спрените реактори. През последните години някои от изплатилите се реактори са преждевременно спрени поради загуба на конкурентност. По тази причина след 2013 г. 8 реактора в САЩ и 2 в Западна Европа са спрени преди края на планирания срок на работа. В САЩ още над 15 реактора са под заплаха от по-ранно спиране през следващите години; След вземане на инвестиционно решение, срокът за анализи, оценки, лицензиране, подготвителни дейности и изграждане на АЕЦ е прекалено дълъг – минимум 12 години. Например правителствата на Унгария и Русия подписват през януари 2014 г. договор за изграждане на АЕЦ "Пакш 2", но строителството още не е започнато. Ситуацията с довършването на АЕЦ "Черна вода" 3 и 4 в Румъния е същата. Последните реактори пуснати в Китай и Русия са изградени за 8 и повече години. Първите два EPR в Западна Европа се изграждат с многогодишно (до 10 години) закъснение. За сравнение - сроковете за изграждане на ВЕИ са много по-кратки - времето между вземане на окончателно инвестиционно решение за даден проект и неговото въвеждане в работа е 3-6 месеца за фотоволтаични централи, 6-12 месеца за вятърни генератори на суша и т.н.; Ето и средните цените на тока от АЕЦ за целият им живот LCOE за нови АЕЦ цпоред: - US Energy Information Agency (2018): LCOE от нови АЕЦ в САЩ – 7.7 ам. ц./кВч - ЕК (2016): Към 2030 г. LCOE от нови АЕЦ в Европа ще е над - 8.5 евро ц./кВч - Energy Intelligence group (февруари 2019 г.): LCOE от нови АЕЦ в САЩ и в Европа – 11.2 ам. ц/кВч - Lazard в анализ от ноември 2019 г. посочва, че LCOE за нови АЕЦ ще е 11.8 – 19.2 ам.ц./кВтч, средно 15.5 ам.ц./кВтч АЕЦ Акую (Турция): През първите 15 години по-голямата част от електроенергията ще се изкупува на цена от 15.5 ам. ц./кВч; АЕЦ "Хинкли пойнт" (Англия): Договорът предвижда изкупуване на електроенергията на цена от 10.1 пени/кВч (2019 год. В Китай от 2017 г не се строи нов реактор, но бързо се развиват ВЕИ и .... много въглищни и газови централи

Скъпи са американските, щото са некадърници и крадци. Руските дават най-евтин ток. Справка: Ток от АЕЦ Козлодуй 4 ст/кВт Ток от американска ТЕЦ Марица 20 ст/кВт Ток от фотоволтаик 50 ст/кВт. То и българската ТЕЦ Марица Изток 2 дава ток за 6 ст/кВт, но американските Марици при същите условия дават ток за 20 ст защото нали трябва да окрадат законно колонията си.

Батко, много си далеч от истината. В момента цените (на едро) са следните: - Ток от АЕЦ Козлодуй - 65лв/МВатЧаса (6.5 ст/КВатЧаса) - Мариците - 120лв/МВатЧаса (12ст) - Фотоволтаиците - 45лв/МВатЧаса (4.5 ст) - Ток от АЕЦ Белене (ако се реализира): 245лв/МВатЧаса (24.5ст) Данните за Белене, са по разчети на РосАтом, и това е официалното им искане за държавни гаранции

Защото ПОНЕ НЯКОЛКО ПРАВИТЕЛСТВА “трябва да се нагушат” от такъв един проект . ВСЕКИ подобен проект , НАВСЯКЪДЕ по света е ПОЛИТИЧЕСКИ и респективно лобистки т.е. корупционен по дефиниция ! Дори и у нас “консултанта” си направи едно “малко НДК” на улица Вихрен в София САМО от хонорари по консултации за нашата АЕЦ .

Почна се облъчването. Пак ще трябва да им плащаме на американците. Пак лафовете за запорожеца и мерцедеса. Накрая ни едното, ни другото. И ходим пеша. Само парите за шкодичката отиват на запад.

Пенциите още вярват на кака Корни, че ядрения ток от нови АЕЦ е "най-евтиния по дефиниция"

нима вярваш ,че от вятър и мъгла може да имаш редовни големи количества ток?!?

Защо "по дефиниция". Вземете си месечната сметка, там пише.

Ток от АЕЦ Козлодуй 4 ст Ток от американска Марица 20 ст Ток от фотоволтаик 50 ст Други въпроси?

Батко, много си далеч от истината. В момента цените (на едро) са следните: - Ток от АЕЦ Козлодуй - 65лв/МВатЧаса (6.5 ст/КВатЧаса) - Мариците - 120лв/МВатЧаса (12ст) - Фотоволтаиците - 45лв/МВатЧаса (4.5 ст) - Ток от АЕЦ Белене (ако се реализира): 245лв/МВатЧаса (24.5ст) Данните за Белене, са по разчети на РосАтом, и това е официалното им искане за държавни гаранции

струва скъпо н аамериканците,щото си затриха технологиите и само ние още можем да сторим по техните технологии, но искаме пари за това . За капиталистите обяда ще е винаги скъпо платен!

за спавка на минисите, четете менторката си Хилъри Клинтън още от преди борбата и за поста президент срещу бай Дони. Тя не случайно ви е ментор, не е толкова куха като вас!

Изграждането може да струва скъпо, но изчакайте да видите разходите за отбраната на централата.

Два дивизиона Пейтриът, по 1.5 милиарда бройката. Няма тън, няма мън. Плащаш и чакаш да ти ги доставят.

Тия крадат повече и от нашите, ама поне строят качествено!

Защото руската енергийна мафия е най-алчната корпорация на земното кълбо !

забравих,че американците не могат да обогатяват гориво и зависят от руската мафия дори за техните си аец . Да си плащат кат са прости!

Изграждането на АЕЦ струва повече от самолетите за 2027 платени сега .Защо?Защото АЕЦ не може да лети.

АЕЦ може да си възвърне инвестицията, а самолетите НЪЦКИ

Може, но след 200 години.

самолететите след колко могат?!? и с ат еизлъгали за 200 г. с всеки произведени продаден Мегават се връща . Д Е Б И Л

Всъщност този проблем важи главно за тях. Причината е точно в това модулно и типово проектиране. При нас например проектите и решенията в тях се правят конкретно за обекта и се решават на ниво проект а при американците се нагажда проекта към съществуващ типови решения.

Чесно!

Защото няколко милиарда трябва да отидат в панамските сметки на путин както се случва при всеки руски енергиен проект. Само от южен поток успяхме да се отървем. Направихме Балкански поток на половин цена и там няма да има комисионна за путин

ох на мама специалиста, ходил ли си поне веднъж да видиш кой строи и почти построи Балкански поток, иди и виж!!!! и после пиши...

Балкански Поток струва 3 пъти по-евтино от южен ПУТОК. Кажи къде щяха да потънат останалите парици. Може би за заплати на руските интернет тролове....

Масачузетския технологичен институт не е руски и няма общо с Путин. Доклада засяга американските проекти. Абе вие троловете чатете ли въобще какво пише в новината или плюете по дифолт?

Колкото и да е скъпо руските проекти винаги се оскъпяват допълнително с няколко милиарда. С такса Панамски Виолончелисти :D ааа и за готвача милярден на путин.

По целенасочена манипулация за приоритетите в ядрената енергетика отдавна не бях чел. Тук става въпрос за чисто технически препоръки от типа "съветваме ви, задължително да купите нашата стока". За момента производството на модулни АЕЦ се планира предимно от САЩ. В тази технология баланса между ползите и негативите е спорен.

Пълна дезинформация ,руска статия за лесна кражба,колкото бг спечели от балкански поток толкова ще спечели от Белене

бойкокраде минимум 50%

при руските проекти друг краде, не Бойко. Викат му злото джудже.

и то доста! Краде този ,който предоставя нещо и очаква комисионка! Стрпителя не прибира комисиона! В случая боко предоставя терен !

Ай тигре, тигре, имаш ли пари? Имаш ли пари, АЕЦ построй си ти! Нямаш ли пари, евтин ток кради, лютеница си свари, гумите гори, гората изсечи, водата замърси, кофти въздух дишай ти...

Бойко избери!

АЕЦ се прави с държавно финансиране или поръчка , а там лапачите около софрата са много и винаги са много гладни. Така се купават и изтребители. "Джаул" да излезе сега с нова статия. Защо самолет от 70- те години на 20- ти век сега е по- скъп от тогава.

Щото сега и топлата вода е по скъпа. Щото я откриваме наново :))

Май че е така

то преди 50 години и кило домати струваше 10 стотинки, ама сега е 3 лв. Що трябва атомна централа да не е поскъпнала?

Зелените талибани са на друго мнение...

Някои си представят АЕЦ като нафтова печка в хола. Само около реактора са 200 подобекта. Тъпотията на някои ги прави хем лаици хем нищо не разбиращи. Кога великите журналисти ще направят интервю с някой който е наясно с проблема? Има такива специалисти и водещ в България е Овчаров. Питайте го или ви интересува само хонорара...

Гоше, за Р. Овч. ли става въпрос? Мисля, че той разбира от други работи, питай Вальо Топлото

Щото има МНОГО КОНСУЛТАНТИ (требе се осигуряват куп комисиони по веригата - политици, НПО-та, зелени талибани, "държавни" и всякакви други "експерти"), които само лапат паряки! Хидромелиоративният консултант Доган е един малък нагледен пример. Приложете към мащаба на една АЕЦ и.. ето ви 1 милиард само за рушвети.

1 милиард ама евро. - щото да са 10%

трябва да се съхраняват ядрените отпадъци?!!! Кой ще плаща?

В света вече има два работещи реактора на бързи неутрони. Те ползват отработеното гориво като суровина за изготвяне на тяхното гориво.

Са доста повече.

? съхранението е безплатно след като се направят началните капиталови разходи.

Те не могат да направят покрив, който да не протече за 50 години ... какво остава за нещо, което трябва да издържи над 10 000 години...

много се краде. Ако 1 км масгистрала струва по 20-30 милиона, колко да струва АЕЦ?