Защо ДДС е регресивен данък, който удря бедните

У нас половината от приходите в бюджета идват от този налог и нито едно правителство не го пипа

Обратно в новината

Коментари - Защо ДДС е регресивен данък, който удря бедните | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ами чудесно .. бедните да учат и работят за да си повишат заплатата. А .. забравили сте в статията да упоменете цигарите и ракията. Струва ми се, че "бедните" харчат най-много от парите си за това.

Статията е умопомрачителна! Единият човек внася в хазната 2 бона, другият 160 лева. Но някакси вторият бил по-ощетен.. Дебили, бля...

Кой неграмотник е писал статията? На 800,00 лева ДДС е 133,33 лева. На 5000,00 лв. ДДС е 833,33. Или човек изхарчил 5000,00 лева е внесъл данък 6,25 пъти повече. Процентно и двамата плащат еднакъв процент. Не е коректно единият да харчи 50% от заплатата, а другия 100%. Ако и двамата харчат еднакъв % от заплатата си, то и двамата плащат еднакъв % данък. Както казах - Неграмотник, или червен трол, който се опитва да настройва обществото / с ниски заплати - с високи заплати /.

Данък ДДС не е за всяка глава! И авторът на тази статия нещо не го е разбрал!

администрацията е мързелива, много по лесно е да нямаш диференцирани ставки! иначе работата е по сложна, компютрите са за игри и забавления.

е нормален и полезен данък в съвремнната икономическа система... Разбирасе комундерите могат да прецакат всичко... Нито имаме диференцирани ставки, нито реална борба с ДДС измамите, понеже измамниците, предполага едрите на 100% са от номенклатурата и висшия комунярски ешалон и тяхния бандитски пиявишки кръг стиснал България от 1944та насам... А ние изпуснахме шанса за бърза и лесна лустрация... След толкова години са се наплели и разплодили и си имат лакеи, които дори не мже да ги свържеш с Червената чума освен по следите на парите....

са обикновено отвличане на вниманието; проблема е, че ДДС се плаща от хората. Това е 1/5 окрадена от хората (за сравнение, през турското иго е била 1/10). Ако ДДС се плащаше от фирмите и изобщо юридическите лица, щеше да е друго. Но не, хората трябва да се крадат. Това кой колко внася са вече червени пропаганди. Явно и те са готови да лапкат и дерат, само правят мили очи (оу, ма ние ше ви дерем по-малко). На дръвника, измет!

Още по-голям проблем е тоталното неразбиране на данъците. ДДС трябва да се плаща от крайните потребители. Това обикновено са хората, а не фирмите, които са по веригата производство -> реализация на стоките. Това е идеята на този данък, той се нарича още "данък върху крайното потребление". Образование му е майката, ама на Територията е останала само плявата...

Браво, много ясно е обяснена същността на ДДС като регресивен данък, публикацията може да бъде използвана от студентите 1 курс по икономика :))). И много добре е подчертано, че в България социалната функция на ДДС на практика не действа именно заради липсата на намалени или нулеви ставки на ДДС за храни, лекарства и др. стоки от първа необходимост

Автора на тази статия, моля те, нека това е последната ти статия на икономическа тема. Търкай лотарийни билети или чети някой кафяв парцал, но спри с писането, че е плачевно.

"Първо, държавата разчита на бедните у нас, за да пълни бюджета." Тази теза е погрешна. Нищо от написаното в статията не предполага такова заключение. На примера на двамата условни консуматора в статията, вторият все пак плаща над 6 пъти повече ДДС (20% от 5000 лева не е 1000 лева...!!!!). ДДС е относително разумен данък, доколкото таксува потреблението, а не приходите. Т.е. стимулира отложеното потребление и насърчава спестяването за старини и обезкуражава безсмисленото потребление. Това е далеч по-добре, отколкото облагането на всички приходи с 10% данък за "добър ден". (Удържаните преди това здравни и социални осигуровки не коментираме в момента -- приемаме че те са нужни за да обезпечават грижата за днешните пенсионери и за нуждаещите се от медицински услуги). Ясно е, че правителството никога няма да пипне ДДС, понеже държавният апарат се изхранва от неговото събиране. Но кому е нужно облагане с ДОД и защо? Като толкова сте се загрижили за бедните, наречете ДОД "данък социално равенство" и връщайте някаква част от ДДС-то на най-бедните членове на обществото от него.

Богатите, т.е. хората които правят и произвеждат нещо да плащат ДДС, а другите, за които отиват всички приходи от ДДС да не плащат. УмрЕ този смешен социализъм, драги..

Пълно мазало е тази статия. ДДС не е нито регресивен нито прогресивен данък. Този с 800 лв. заплата ще си купи бутилка бира, другият с 10000 лв. заплата ще си купи бутилка шампанско. И двамата ще платят 20% ДДС. Тъмната страна на този данък е, че се плаща предварително от фирмите, преди да са продали стоката си, а продажбата може да бъде и след много време.

ДДС в ЕС се плаща при продаване на стоката, не предварително. Предварително се плаща само за стоки от трети страни.

Пълни глупости. ДДС (без да коментирам ставката дали е 5, 10 или 20% - това е друга тема) е най-справедливия данък и не напразно е навсякъде в развитите икономики. За всеки данъка е един и същ- фиксиран % и се плаща наравно от всеки в зависимост от потреблението. Естествено не коментирам , пак подчертавам, дали 20 % е справедливо ДДС, както и злоупотребите с него! Но това че бедния плащал повече ДДС, защото видиш ли богатия пести-боже мой:) Нали в момента в който дадени пари се вкарат в обръщение - отново ще бъде платено ДДС-то:)

Няма ли редактор тази медия? Що за глупости... На първо място "лихвата" от банката по презумция не носи ДОХОД, а просто трябва да компенсира процента на инфлацията (парите в банката да не се обезценят). Да кажем, че това се случва, макар и реално това да не е така (обезценяването е по-високо от лихвите) - тук нямаме абсолютно никакво намаляване на данъчната тежест. И глупостта, че 20-те процента на богатите са по-малко от 20 процента на бедните... просто някой е скаран не с икономиката, а с началната математика!

sawo

И аз така реагирах, но преди да прочета статията. Ако изхарчиш 50% от заплатата си, понеже е 10,000лв, то ти ще си платил ДДС с 50% от заплатата си. Ако взимаш обаче 500лв и похарчиш цялата, ти ще си платил ДДС със 100% от заплатата си. Тук се говори за други проценти, а не дали ДДС е 20%.

ДДС е константен данък, както и акциза. Стига с тази регресия. Не зависят колко струва продукта като себестойност или колко е продажната цена. ДДС е 20% - константа.

20% от 5000 лева не е 1000 лева...!!! Верно ли бе? А колко е тогава ако не 1000 ?

ДДС се плаща от крайня клиент. Това би значило, че се плаща при продажба, но пе значи, че става след получаването на парите от клиента. Издава се фактура, която в кратък срок трябва да бъде осчетоводена. Но дали има постъпили плащания по нея, това вече не е ясно. Частичен случай са продажбата на изплащане - обикновенно се изисква първоначална вноска, която да покрие изцяло ДДС + някаква минимална сума, понеже държавата не я интересува как и кога си прибираш парите от клиента.

което прави бедните по-бедни, а богатите - по-богати се въведе в у нас ! ДДС, плоският ДОД, девалвацията, необвързаността на цените със заплатите!

Положителна реплика: ДДС по дефиниция е "...... и прехвърляем върху крайния потребител данък". Прилагането на една ставка не ощетява потребителя с ниския доход. Който потребява повече, плаща разбира се повече ДДС като абсолютна стойност защото потребява повече и съпоставянето в % към дохода е нелогично и популистко. Същото се отнася и за спора с единната ставка 10% върху доходите - хората с по-високи доходи плащат повече данък като АБСОЛЮТНА СТОЙНОСТ. Проблем е обаче, че съгласно данъчното ни законодателство съществува т.нар. облагане с данък върху данък. Изкушавам се да дам пример, но ще стане много дълго. А по отношение на поголовните измами с ДДС: ами както при всеки закон с много пробойни и неясноти, при липсата ефективна система за контрол и корупция навсякъде, ще има и нарушения (най-меко казано). УКРИВАНЕТО И НЕПЛАЩАНЕТО НА ДАНЪЦИ И ОСИГУРОВКИ ТРЯБВА ДА СЕ ТРЕТИРА КАТО КРИМИНАЛНО ДЕЯНИЕ. За автора на статията: прочетете малко преди да пишете. Облага се данъчната основа. За стоки и/или услуги с крайна цена 5000 лв. ДДС е 833.33 лв. (5000 х 20 : 120), а не 5000 х 20%.

Бедните много неща ги удря, но май жегата е ударила автора на статията много силно ...

Тоше, тази статия е писана за хора като теб. 20% ДДС от 5000,00 е 833,33 лева. По твойта логика 5000,00 без ДДС са 4000,00 / 1000,00 лв. ДДС /. Въпрос с повишена трудност: колко са 4000,00 плюс 20% ? Това ни е проблемът- българите сме компетентни по всичко, няма значение, че не разбират математика или от счетоводство. И лошото е, че това са 90% от нас.

20% ДДС върху 5000 лв. е 833.33 лв. ДДС не е 20% от бруто сума, а 20% върху нето сума. За да платиш 1000 лв. ДДС, трябва да похарчиш 5000 лв. без ДДС. Научи се върху каква база се смятат проценти, че ставаш за резил като автора на статията...!

ДДС се плаща от крайните потребители. Те са единствените икономически агенти по веригата, които плащат данъка в неговата цялост. Всички предишни звена по веригата не плащат ДДС. Всяко от тях събира ДДС от името на държавата, но финансите на всеки бизнес - освен за нерегистрираните по ЗДДС, които се третират като крайни потребители - са неутрални по отношение на ДДС. И преди да скочиш да ми възразяваш, прочети предишното изречение още два пъти. Това, за което ти говориш, се нарича ДО (данък върху оборота) и се използваше в България до 1994 г., когато правителството на Любен Беров въведе ДДС. Докато функционираше ДО, фирмите начисляваха този данък на крайните потребители. Във фактурите изрично се пишеше дали сделката включва ДО или не включва ДО. ДДС има едно огромно предимство пред ДО. В зависимост от това кои сектори на икономиката са по-печеливши (т.е. създават по-голяма принадена стойност), събраният и внесен от тях ДДС служи за точен измерител на икономическата активност. При ДО не беше така - там всяка продажба се облага с данък накрая на веригата и държавата не знае каква част от принадената стойност на хлебопроизводството или софтуерните услуги (примерно) къде се създава, за да може да провежда съответните политики.

А ако взимаш 500 лева и изхарчиш 1/10 от заплатата си, ще си платил ДДС с 10% от заплатата си... О БОЖЕ МОЙ! Изведнъж от регресивен стана прогресивен...

20% от 5000 лева е 1000 лв ДДС ставка (20%) в крайна цена 5000 лв е 5000- 5000/1.2 = 833.(3) лв кое не разбрах?

Росене, надявам се да не сте над 16 г., иначе сте мноого глупав :))). Прогресивен е данък който се увеличава с увеличаването на дохода на облагания (в БГ не знаете, но в цивилизованите страни подоходното облагане е на прагове - до опр. сума се облага с една ставка, над нея - с по- висока ставка). Регресивен логично е данъкът който не се изменя с промяната на дохода на облагания (20% ДДС плаща и този с доход 1200, и другия с 4500 лв доход). Регресията се изразяв в това, че данъчната тежест намалява с увекичаване на облагаемия доход

Нещо не разбирате з какво става дума, според мен. В цивилизованите страни ставката на ДДС за храни напр. е 6 %, за луксозни храни, дрхи и др. е напр. 21%. Това се нарича диференциране ставката на ДДС. Всички които си купуват хляб плащат 6% ДДС, независимо колко е доходът им и всички които си купуват определена дреха плащат 21%. Т.е. диференцира се облагането на потреблението според стоките. Друг пример за регулиране на потреблението е акцизът - за да се поощри намаляването на потреблението на алкохол напр. Така ДДС има социална функция: и най-бедните могат да си купят хляб, но ако искат онази хубава маркова дрешка, трябва да поработят и да изкарат повече пари

Така е, някои не разбират от икономика! :))) Ако 20 процента ДДС е платен от човек с по-висок доход за покупка на една стока то парите които той е израходвал за стоката съставляват по-малък процент от общия му доход в сравнение с 20% ДДС платен от човек с по-нисък доход при покупката на същата стока. С други думи, данъчната тежест за богатия е по-малка отколкото за бедния.

А, и по въпроса за лихвата върху влог в банка не сте прав/-а. Лихвата НОСИ доход, дори в някои държави този доход се облага, когато надхвърли определен минимален необлагаем размер :)))

кое не разбрах Разбрах за какво ми се заяждаш. Заради ето това: "20% от 5000 лева не е 1000 лева...!!!!", което за да съм напълно коректен, е трябвало да формулирам като "20% ДДС от 5000 лева не е 1000 лева...!!!!" Но при положение, че контекстът на написаното от мен е именно размерът на ДДС-то като абсолютна стойност върху дадена брутна сума, коментарът ти е безсмислено заядлив и буквояден :D

Скъпи Lucky, не съм на 16, а на 48 години. Собственик съм на фирма с 17 милиона оборот за 2017 година. Ако сте чели внимателно - ДДС е констнатен данък в България 20%, както и акциза. Без начение колко получавате, харчите и прочие - 20%. И въпрос към Вас- ако богатия си купува хляб колко плаща? Колкото и бедния, по Вашите писания 6%. Или без значение от социалния статус на човек, една и съща сума влиза в бюджета. Ако в БГ има нулева ставка на определен артикул, и беден и богат ще внасят 0,00 лева ДДС в бюджета. Отделен въпрос е, че в БГ няма различни ставки ДДС.

"Буквояден" - добра дума научих :)), мерси!

Статиятията накратко казва че: Ако човек има заплата 1000 той дава 40% от нея за осигуровки, данъци, такси и акцизи. Ако човек има заплата 10000 зависи от стила на живот, но най-често дава под 20% и 99% под 30% от нея за осигуровки, данъци, такси и акцизи. И голяма част от тези пари е ДДС(+акцизи), въпреки че и при осигуровките има такъв момент (регресия). Кой както иска да си го тълкува. А на автора ще напиша, да не се вълнува от писанията на малоумни десни и ограничени счетоводители. Сит на гладен не вярва и лакомията е голяма, изгониха 2 милиона души от държавата... да видим докъде ще стигнем.

ДДС да ви е проблема. Я вземи сметни колко получават богатите от лихви по депозитите си на година и колко плащат като данък върху тях. Дянков имаше смелостта да въведе този данък, но понеже им бръкна в джобовете на някои силни хора, в последствие ГЕРБ гласуваха да се прехане постепенно (всяка година процента намалява). Постепенно, защото е трудно да се лишат изведнъж от този приход.

"лихвата" от банката по презумция не носи ДОХОД ГЛУПОСТИ. Това явно си го извадил от някой учебник по марксиска икономика. Лихвата е печалбата от това да си дават парите под наем да ги ползват други хора. А парите за лихвата идват от хората, които са взели твоите пари, за да ги ползват временно. Като всяка печалба и лихвата трябва да се обалага с данък наравно с печалбата от други дейности.

В Дания с 40% данък.

защото от 2000 година така решиха да унищожат България. Дотогава този данък го нямаше, имаше единствено % печалба

преди лихвата от банката имаше смисъл и наистина носеше минимална печалба. От няколко години, от както въведоха такса обслужване парите в банката не носят лихва. Трябва да са милиони