Коментари - Ще плащаме ли различни сметки за парно за общите части в една сграда? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Отнонвони хвърлят в тъча. Етажната собственост не може да вземе рашение по почти никакъв проблем , а камо ли някои да плаща по-малко. Аз живея на 9 етаж. При мен има от парното само една тръба 1/2 цола. Много ясно, че тя отделя значително по-малко топлина от тръбите на долните етажи. За какво общо съгласие става внъпрос. Нища няма да направят. само ще си измият ръцете!

Нека топлофикация да достави нужната температура до ВСЕКИ етаж. Ако трябва да постави хидрофорна уредба.

Не съществува услуга "Сградна инсталация/такса". Който иска да плаща рекет 20-40%, да плаща. Ние не!

Единственото правилно решение е да се направи хоризонтално разпределението и на всеки апартамент си влиза един комплект щрангове с топломер. Така сградната инсталация ще се сведе до в пъти по-малко. Единствения губещ ще е топлофикацията, която сега законово си е подсигурила разхода за спорно хабене на енергия.

Не е проблем „сградната инсталация” да се начислява само на абонатите без изключени радиатори, но чрез „отопление от сградна инсталация” е начин и крадците на топлина да поемат част от разходите за парното. Друга причина е, че без „сградна инсталация” се получава така, че неизключените радиатори би трябвало да излъчват топлина над възможностите си. Всяко едно от отоплителните тела/радиаторите/,които са монтирани в даден обект, могат да усвоят и излъчат не повече от определено количество енергия, т.е. има някаква точно определена максимална консумация за всеки радиатор. Количеството на тази енергия зависи от типа на радиатора и киловатите топлина подадени за цялата сграда. От подадената топлина към сградата се изважда сборът от максималните консумации на радиаторите. Получената стойност са загубите на сградната инсталация. Нормално загубите на инсталацията са 5-15%, много рядко достигат 20%, при съсипана топлоизолация в мазето или стар модел абонатни станции. Ако са получени загуби над 15%/20%/, това е единствено от съседски кражби. Не е ясно, защо след като новата система дава възможност да се засекат такива кражби, ПРОКУРАТУРАТА не е направила поне едно разследване, въпреки многобройните сигнали на гражданите.

Тръбите не са толкова важни, а и прекарани вертикално, те са с много по-ниско топлотдаване от евентуални хоризонтални щрангове за които се говори напоследък. Проблемът може да се реши, като кражбата на топлоенергия се криминализира. Тогава с разрешение на прокуратурата и наличните технически средства, много лесно могат да се изловят всички крадци на парно. Нещата с криминализирането се забатачват, защото една значителна част от софийския хайлайф не плаща или краде.

"До сега потребителите, които живеят в една сграда нямаха право да определят размера на сградната инсталация и тя беше фиксирана от фирмите за дялово разпределение" ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ Когато се появиха фирмите за дялово разпределение около 2000 г. сградната инсталация беше от 10 до 30% с решение на етажната собственост, след някоя друга година се промени на 15 до 30 % и така до преди около пет години, когато фирмите започнаха да определят сградната инсталация. За 9тия етаж и за хидрофорите да не говорим, тоя човек не знае къде се намира, ако го цитират дословно.

Хоризонталното разпределение предполага само две вертикални тръби и общия разход за т ях ще е толкова пъти по-малко, колкото броя повече са били отделните вертикални щрангове. В едностаен са два броя, в двустаен -3 и т.н. Как не го разбрахте това бе? И на всеки апартамент си има топломер на входа. Как ще крадеш тогава? Никак. Ама държава и топлофикация нямат интерес да го направят задължително, щото ще изпуснат едно кранче за раздуване на далавери.

Нека да разгледаме масовото надписване на топлинна енергия в общите контролни топломери, собственост и заключени от ОПГ Топлофикация. Естествено, че надписаната топлоенергия трябва да се "фактурира" някъде, защо да не е в сградната такса, в специфичния коефициент на сградата и т. н.? Прав ли съм? Нима ОПГ ТС не разполага едностранно с паролите за достъп и параметризация на контролните си топломери?