Коментари - САЩ с бюджетен дефицит от почти 1 трилион долара: най-висок от 7 години | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не е въпрос колко дърлжиш, въпросът е колко можеш да произведеш и дали има кой да ти купи продукцията. Докато САЩ произвеждат, продават и също така, и купуват, всичко ще е наред. И тези трилиони ги дължи правителсвото, а не частника, а там в САЩ разликата м/у двете е оснвополагаща. И нека не се забравя, че освновната разменна валута в света е щатският долар.

Абе тука има умни момчета, някой да обясни откъде ще намерят пари да напечатат един трилион долара, при положение че водят търговска война с Китай?

Бълбук-бълбук-бълбук...

Доларите ( като банкноти) не са на Правителството н САЩ.Те се печатат в 12 частни печатници и собствениците ги дават под наем на Правотелството.

Руския външен дълг например е 470 000 000 000 долара!

посмали манго

В такъв случай фактът, че Русия може незабавно да обслужи външния си дълг, я прави най-богатата държава в света.

Тоест има няма 50 пъти по-малък от този на САЩ. Други въпроси?

аре бе,нали си имат печатница,да си напечатат 1 трилион и догодина 2

ми да де нали точно това правят, сега вече почват да печатат двойно щото вече нещата съвсем се скапаха. Дори един от техните юнаци - мисля че Алан Гриинспан беше - каза преди време нещо в стил - не се притеснявайте докато печатаме ще си обслужваме дълга - демек да му мислят тези, които са им давали заеми - сега ще пият една студена вода или ще си имат прясно напечатани долари

не се знае дали ще пият студено водичка при положение че главната част от нефта който купуват краварите е на териториите на едни от главните им кредитори

То ако ставаше с печатане нямаше да имат дълг. Но явно има доста прости парчета, които смятат че с печатане стават нещата.

Много хора и в САЩ и тук хвалят Тръмп и неговата икономическа политика, като при това изтъкват само избрани икономически показатели, които са добри като цифри. За съжаление реалностите са други. Икономиката на една държава е комплексна и зависи от много на брой и най-разнообразни фактори. Всички приказват за нисък ръст на безработицата и стабилен ръст на икономиката, но това не е достатъчно. Базов принцип е, че за да имаш успешна икономика приходите трябва да са повече от разходите. В САЩ от много години е обратното. Разбира се тяхната икономика има големи резерви. Освен това е важно да се гледа не абсолютната цифра на дефицита, а неговия процент спрямо БВП. Факт е, че САЩ са преживявали през годините и с много по-голям дефицит от сега. Например в разгара на голямата финансова криза бюджетният им дефицит е бил 9.8 % през 2009, 8.6 % през 2010 и 8.3 % през 2011 г, а през годините на ВСВ е достигнал дори до умопомрачителните 26.9 % през 1943, 21.2 % през 1944 и 20 % през 1945. Това не ги е разорило или унищожило. Но все пак тези проценти са през тежки години на войни и кризи. В момента все още няма криза, макар повечето икономисти да предупреждават за наближаването на такава. Няма и голяма световна война. Следователно не е оправдано бюджетният дефицит да расте освен ако политиката на Тръмп не е насочена към повече разходи за да се отчита икономически растеж. Какви са процентите на дефицит преди и след Тръмп: 2014 - 2.7 % Обама 2015 - 2.4 % Обама 2016 - 3.1 % Обама 2017 - 3.4 % Тръмп 2018 - 3.8 % Тръмп 2019 - Като основна причина за растежа на бюджетния дефицит на САЩ от 2015 насам се сочат непрекъснато увеличаващите се военни разходи. Предполагам, че е свързано главно с противопоставянето с Русия през последните 5 години след анексирането на Крим. Това като цяло не е добър признак, тъй като повишените разходи за военни цели в дългосрочен план отслабват икономиката и влошават стандарта на живот на гражданите. Разбира се в краткосрочен план икономиката може да е ОК и Тръмп да се хвали с икономически разцвет. Въпросът е какво ще се случи след няколко години и пред какви проблеми ще бъде изправен следващият американски президент след Тръмп. Търговските войни, които поведе Тръмп с почти целия свят вкл. с най-близките си съюзници от НАТО - Канада и ЕС също допринасят за намаляване темпа на икономическото развитие в цял свят вкл. и в САЩ и съответно растеж на дефицита. С две думи перспективите пред икономиката на САЩ изобщо не са толкова розови, колкото ги представят Тръмп и неговия екип.

Пропуснал съм да напиша прогнозния бюджетен дефицит за 2019, но той е написан и в статията, че в момента е 4.6 % т.е. продължава да расте. Интересното е, че по време на управлението на Рейгън, което много хора отчитат като успешно бюджетните дефицити са били много високи - между 4 и 5 % и спадат до 2.9 % в последната година от 2-я мандат. Но ми се струва, че управлението на Рейгън се отчита като успех основно, защото тогава рухна СССР и целия соц. лагер, а не, че икономиката на САЩ цъфтеше. Най-ниските бюджетни дефицити на САЩ през последните 25 години са били по време на 2-я мандат на Клинтън - под 2 %, като през 1997 г. стигат до 0.3 %. Препоръчвам една много интересна статия в Investor.bg със заглавие "Световната икономика се насочва към криза", в която също е засегната темата за растежа на бюджетния дефицит и публичния дълг.

Дореде де, да купят още машини, и да печатат долари в по-големи количества.

Хубаво е да се пише и нещо за сравнение, а не само да се преписва. Ако се направи сравнение с България, при бюдж.дефицит около 2,2 млрд.лева и 6 млн. население, това са по около 370 лева на човек при мин.раб.заплата малко над 500 лв. За щатите при часова ставка от 9 $ излиза около 1500 $ мин.заплата, а на човек се падат прибл. 3000 $. Т.е. близо 3 пъти повече е при тях, пък се счита, че там се живее по-добре. Значи не бюджетния дефицит, а нещо друго е съществено за това как се живее добре.

Какви са тия сравнения на круши и ябълки? 1. В България в момента има излишък, а не дефицит. И това е от 2 години насам. 2. Населението не е 6 милиона, а малко под 7 милиона. 3. Да сравниш 500 лв и 1500 щатски долара и да обявиш, че едното е три пъти по-малко от другото са пълни глупости. Статията е за бюджетния дефицит на САЩ, а не за това колко добре живеят в САЩ и колко зле в България. И след като става въпрос за бюджетния дефицит в САЩ анализите трябва да бъдат за това как ще живеят хората в САЩ в бъдеще при по-големи бюджетни дефицити - по-зле или по-добре, ерго как ще се развива в бъдеще икономиката на САЩ в условия на нарастващ бюджетен дефицит.