Коментари - Как RDF горивото може да помогне за добива на електро- и топлоенергия в страната | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Да уточним че ТЕЦ - овете в София работят с газ а не с въглища. И някак си не ми се вярва горенето на пластмаса да е по-екологични от тях.

Параметрите на предложения завод в София са следните: Капацитет: 180 000 тона годишно РДФ с проектна калоричност от 13 МДж/кг или до 22.5 тона в час РДФ, (при 8 000 часа работа годишно) Енергийната мощност на горивото ще е 81 мегавата Нетно производство на ел. енергия: 16 МВт, т.е около 20 % от енергията в РДФ ще се преобразува в ел. енергия Нетно производство на топлинна енергия: 50 МВт, т.е. около 60 % от енергията на РДФ ще се преобразува в топлинна енергия Нетна ефективност на завода: около 80 % от енергията в РДФ ще се използва Проектна стойност: около 130-160 млн. евро От данните излиза, че за производството на 1 кВт електричество, ще се инвестират около 8000 - 10 000 евро. За сравнение, специфичните капитални разходи за производство на 1 кВт ел. енергия от един нов, отговарящ на всички съвременни екологични изисквания ТЕЦ, работещ на въглища са около 1500 евро/кВт, за ветропарк - около 2000 евро/кВт, за нова АЕЦ - около 5000 евро/кВт. Тази висока цена на технологията на скарно изгаряне на ТБО/RDF има следните причини - изключително ниска ефективност на процеса и висока токсичност на димните газове и на твърдите отпадъци. Цитирам Д-р инж. Добрин Топоров, ръководител на изследователска група в RWTH Aachen University, Германия. Паралелно с изследователската дейност преподава "Топлопренасяне" на студентите в RWTH Aachen University и на Michigan State University, САЩ.

Какви ще са емисиите и отпадъчния продукт? При изгарянето на ТБО/RDF се образуват много вредни вещества, като: неорганични газове: серен двуокис, азотни окиси, въглеродни окиси, хлороводород и др. токсични метални съединения на базата на арсен, олово, хром, никел, кадмии, които са свързани химически в твърдите частици и живак и хлор, които са в газообразно състояние. органични съединения полиароматични въглеводороди бензоли, феноли диоксини и фурани твърди прахови частици (пепел) Отпадъчните продукти ще са: твърд остатък от дъното на пещната камера наречена шлака (около 32 000 тона годишно), която трябва да се депонира в депо за ТБО и пепел (около 8 000 тона годишно), която поради силната си токсичност, изисква специални места за съхранение. Такива няма изградени в България и ще се наложи да се транспортира до Германия или Австрия и да се депонира в съществуващите изоставени солни или каменни мини дълбоко под земята. Между другото, в тези страни това депониране поражда силни полемики в обществото. Същия източник

Този проект е поредното изпиране на пари, с отрицателен принос към обществеността - хем скъпо, хем мръсно.

Ти знаещ. Специалист си и ни казваш. Да ти знаеш ...

Ходи работи в правителството ... като експерт. Пиши им писма и ни уведоми за отговорите. Само да питам... А ако ги депонираме тия отпадъци няма да можем да изтеглим неефективната енергия пък всички отрови пак ще си останат но този път децата ни ше се чудят какво да ги правят?! Или бъркам?!

То нали слагат филтри. А й половината от красотите дето си ги изпброил излизат и от чисти въглища. И накрая откъде ти хрумна, че ще ги возим шлаките до германия до тамошните изоставени мини. Тука да не би да си нямаме изоставени мини и депа. Откъде се намирате такива големи специалисти ... толкова събрани на едно място направо бум на технологиите и иновациите в България трябва да има. Та ние сме новите силиконови долини ама не в дигиталните ами реалните науки. Просто радост за наЩа икономика. Само дето трябва патенти и иновации да бълвате... Много знайковците. ...

То метана за тецовете си е праисторически, което го вкарва в графата "вреден". Най-добре е да се горят дърва и ... слама...

Ами да давай да ги горим, а децата и всички останали да се надишаме едно хубаво с всичко изброено в предния коментар,защото и режим на тока ни е подгонил а населението на половината държава студува перманентно.

Не еколозите са против изгарянето на отпадъци, а жителите, кото не желаят градът им да смърди.

"предстой да разберем." Как пък не го научихте това правило?

RDF гориво се използва в почти всички градове в Европа, и особено в по-големите. Париж, Цюрих, Виена и десетки други използват тази технология по две основни причини: 1. Унищожаване на отпадъци, които иначе трябва да се депонират. 2. Генериране на топлинна енергия - т.е. градско парно. Така и изхвърлянето на отпадъци, и парното са значително по-евтинни. Количеството депониран остатък (пепел) е нищожно в сравнение с обемите на "първичния боклук". Разбира се, има и един вного съществен негативен аспект - пречистването на дима от твърди частици (прах) и от канцерогенни съставки, които могат да бъдат получени при изгарянето на някои пластмаси. Това, всъщност, е най-скъпата част от такава система за изгаряне на RDF. В крайна сметка, една съвременна система за изгаряне на отпадъци е много по-безопасна от сегашните сметища.

Тц Производството на ел. енергия е съпътстващ процес на производството на топлинна енергия при когенерация. Основната цел на инсталацията е да произвежда топлоенергия. Ха сега дай информация за капиталовите раходи за такава инсталация!

Достатъчно е да четеш, не просто да философстваш по форумите. В проекта на тази инсталация (в ДОВОС) изрично е записано, че токсичната летяща пепел трябва да се депонира в мина в Германия, на 2000 км. от София, тъй-като в България няма къде.

Те и сега се изгарят. По друга технология, в циментовия завод в Девня. Ама общинарите искат да откраднат едни пари. Големи пари. Затова правят тази инсталация.

неграмотните джурналя! всеки ден във Варна пристигат турски кораби с бели торби незнайно откъди боклук! справка надясно от моста на стария канал!!! по роно беха найлони и се късаха!!

Стига с тези платени пропагандни статии. В съседната статия бизнес-организациите плачат, че няма работна ръка и трябва да внасяме чужденци, а тук ми обяснявате, че трябва изкуствено да поддържаме ТЕЦовете, въпреки че замърсяват и тока им е абсурдно скъп, защото, видите ли, много хора ще останат без работа. Ами защо да внасяме чужденци, след като в ТЕЦовете има квалифицирана работна ръка, която има нужда от малка преквалификация за да попълни липсващите работни места. Освен това, подобни ТЕЦове, които горят боклук има в Австрия, но цената на тока произвеждан от тях е десетки пъти по-висока от пазарната и следователно трябват огромни дотации или да се ограбват потребителите. Австрия може да си позволи това, защото е богата. Но защо и жабата вдига крака да го подковават. Освен това няма как да гориш пластмаси и да няма вредни емисии. В боклука се изхвърлят какви ли не вредни отпадъци и едва ли скъпоструващите филтри могат да се справят с проблеми. Въпросът е ясен - да се източат едни общински/държавни пари в наши фирми, а след това българите да плащат десетки пъти по-скъпия ток от горенето на боклуци.

Така и не разбрах отговора на въпроса толкова ли е вредно RDF горивото или просто са вредни екоталибаните, които DIR.BG подкрепя медийно?