Икономист: Влизането ни в еврозоната е сложна задача

На България е необходима активна и ефективна икономическа политика, за да има по-силен ръст, смята проф. Ганчев

Обратно в новината

Коментари - Икономист: Влизането ни в еврозоната е сложна задача | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Защо еврото е добре за България Каквато и да е високата игра, най-добре да се възползваме от щастливия зар преди големите да са размислили, пише професорът Г-н Борисов има златна възможност да остане в историята, ако в неговия мандат влезем в еврозоната. При идеално стечение на нещата предстоят две години чакалня, плюс още една година за техническата подготовка. И ето - апотеоз тъкмо в края на мандата. Каквото и да мислим за управлението на царя, няма как да забравим, че тъкмо при него с отачян щурм се вмъкнахме в Европейския съюз. Предполагаемата загуба на суверенитет, която някои окайват, всъщност е точно обратното - заемане на много по-сериозна позиция на международната сцена. Откакто са възникнали, националните държави функционират в тази система: търгуват, воюват, поддържат дипломатически отношения. Този обмен предполага споделени средства. Вярно, че е малко обидно, дето си говорим на английски на международни форуми, но така се разбираме. За какво сме им всъщност? Най-мистериозна в случая е подкрепата на ЕК и на френския президент Макрон за членството ни в еврозоната (противно на някои кръгове в Германия). За какво сме им? Един оптимистичен сигнал за това, че проектът се развива напук на Брекзита? Пък и България не е прекалено голям хап за преглъщане, ще се интегрира безпроблемно като балтийците. От друга страна недоверието към нас е факт. По веднъж месечно имаме някаква външна оценка за съдебната система, за ужасното състояние на медиите, напомнят ни, че не сме солидарни с някои европейски политики. Защо не ни искат в Шенен, а ще ни пуснат в еврото? Дали планът на Макрон не е да изолира проблемните Полша и Унгария (които са извън еврото) и така да ги остави във външния кръг срещу едно растящо проевропейско мнозинство? Но откъде идва неговата убеденост в нашата лоялност? Каквато и да е високата игра, най-добре да се възползваме от щастливия зар преди големите да са размислили.

Влизането в еврозоната е правилно заради ограниченията на валутния борд. 1.во- доходите не могат да се двигнат и да догоним западните държави, докато сме с борда. Напротив, ние се отдалечаваме, гледайки минималните заплати как растат на другите държави и нашата. Така че това не може да е условие за влизане в еврозоната, а и никъде не е записано такова условие. Ние трябва да им кажем, че когато влезем в еврозоната тогава много по бързо ще ги настигнем по заплати и доходи. Сега няма как да стане ако ще и след 20 години. Колкото до влизането в банковия съюз преди чакалнята, няма нищо лошо в това, това е съюз, получаваме суверинитет като влезем и в съюза и в чакалнята и в еврозоната. Мошениците се страхуват само. Затова колкото се може по скоро да влизаме в еврозоната, защото лева е слаб и никой няма да инвестира в него говоря за чужденците, за да се промени нещо в България и да се оправи най после България трябва да влезем в еврозоната час по скоро. Сегашното положение обрича България на гибел....хората емигрират в чужбина поради ниски доходи в страната или безработица ако са от провинцията. А друга алтернатива освен еврозоната пред нас няма. Час по скоро трябва да влезем докато са благосклонни към нас сега. И до месеци да сме в чакалнята. После до 2 максимум 3 години да сме с евро. Никакво по дълго чакане, защото допуснем ли да минат повече години, ще отидат едно към 15-20 години в чакалнята. Затова максимално бързо въвеждане на еврото. Както каза и Горанов до 2-2,5 години трябва да смепълноправни членове в еврозоната....да сме в А-групата на Европа и да взимаме и ние решения.

Каза ли си урока, добре си го назубрил без капка размисъл. Тикве зелено :)))

а бе кво се напъвате с тая еврозона бе,ние докато се докачин до нея еврогейзера ще е дал фира,я да си налегаме пунгията и да си чуваме левчето че после ще папкаме яко бахура