Германски производител изтегля от пазара вид козе сирене

Засегната партида не е допусната за продажба в българската търговска мрежа

Обратно в новината

Коментари - Германски производител изтегля от пазара вид козе сирене | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

ИЗВОД: Преместването на дисперсната десеткилометрова лента, в резултат от наслагване на зимно слънцегреене, е поради променен ъгъл на остта на въртене на планетата. Така, по-косото падане на лъчите на слънцето, затопля почвата, а тя по конвекция затопля приземният въздушен слой, с което предпазва от екстремно ниски температури през зимата, а и добавя по-рано към фотосинтетичната активност, след преминаване във вегетация в края на март, началото на април. Този наклон на еклиптиката отново връща към температурните и валежни показатели от седемдесетте години на двадесети век, когато бяха на лице същите условия. Изтегленият баланс в посока на по-добра осветеност през годината, разширява ареала за отглеждане на маслодайни култури дори и до петдесетия паралел. Всъщност границата на дисперсията не се премества на север, а престава да съществува, защото непосредствено лежащата до нея площ е равнинна, без наклон, като така не се комбинират неблагоприятни наклони със собственото им засенчване. Така събираемата точка (лента южно от линията Gembloux, Braives, Kerkrade, Alsdorf) на пад на температурата, се елиминира чрез допълнително удължаване на светлите часове на север от екватора и скъсяване от южната му страна. При условията на България, този процес би трябвало да се наблюдава при маркери-ранозреещи култури, които биха встъпвали във фенофазите си по-рано от обичайното до момента (Hordeum) и биха изтеглили още по-рано момента на прибиране на реколтата.

От една страна рапицата е непривлекателна за храна докато е растение (а не шрот), но от друга страна, ако сочните бобчета се опасат от бременна крава, никотинът в шушулките ще предизвика ранно раждане (също като бял трън или друго лекарствено растение). Слънчогледът е с грубо стъбло и листата по високите му етажи са недостижими за овце и кози (реколта дори и след опасване на листата). Лавандуловият храст е груб, с лютив вкус на стъблата (медоносно, сладко при цъфтеж) и животните ще го отбягват дори и когато е нисък, а и като цяло това насаждение намалява микробиологичната наситеност в места с плитки подпочвени води (или герани и сезонни води), а ароматът по време на цъфтеж, се носи от преобладаващите въздушни течения, като антисептичното му въздействие се пренася до населените места. Целта на етерично маслените (лавандула) и маслодайните (рапица, слънчоглед) в този случай е: да са високи или непредпочитани от преминаващите стада, а останалите култури трябва да са добре оградени. Националната германска храна – зеле, е непрепоръчителна на тази гранична по осветление лента, поради гъсеницата на специфичен вредител, чиято РЗ изисква високи и постоянни концентрации инсектицид.

Подборът е както следва: фий е предпочетен поради изявеното усвояване на фосфор, ечемикът поради способността му да инициира многобройни скорбелни зърна (интензивна фотосинтеза), а червената детелина притежава антоциани (добавят захарност към обичайното въглехидратно съдържание). Така се получава терапевтично последействие на калциевите фосфати спрямо зъби и костна система спрямо консумиращия подобен пълноценен млечен продукт (сирене, кашкавал). Добрата консистенция на млякото, осигурена чрез калция, създава добри предпоставки за млечно-кисела ферментация: допълнително интензифицирана от млечната захар на бавните въглехидрати от ечемика, се грижи за естествената стегната структура на крайния продукт; а бързите въглехидрати от детелината поддържат мускулния тонус на животното и подобряват познавателната му функция при подбор на опасвания състав. Такава паша създава пълнота на вимето и енергични селскостопански животни, през първите години след подобряване на пасището. Запасяващото калциево и фосфорно торене би могло да се извършва веднъж на десет години, но стриктно спазване на подобен период няма много голямо значение, що се отнася за пасищни площи ползвани за кози. Понеже се касае за доста обширна територия, то вероятно се касае и за площи ползвани за овце, чието мляко, като качество, изисква прилежно почвено запасяване. Десеткилометровата лента започваща южно от линията Gembloux, Braives, Kerkrade, като недостатъчно плътна блатна почва, е неподходяща за пасище, защото изисква ежегодно комплексно торене (N, P, K), но при добра агротехника, на малки площи, би могла да се ползва за маслодайни (слънчоглед, рапица), фуражна пшеница, хлебна пшеница, етерично-маслени култури, дори и при хладните условия на петдесети паралел. Точно по тази лента не бива да се създава насаждение от люцерна, защото пътьом, минавайки, стадата ще се стремят към сочния фураж, който в този му апетитен вид причинява сериозни проблеми с храносмилателния тракт в резултат от преяждане.

Имам предвид овес (Avena), разбира се, а не както е написано - ечемик :)

Ако допуснем, че всред козарите в областта, е непозната подобна практика (до този момент), то настоящата година би могла да се приеме като маркер за начало на стопанско влияние от страна на климатичните промени (намалена температурна сума през лятото, и затопляне през зимата). В такъв случай запазването на поминъка е свързано със снижаване на планинската пасищна активност в по-ниски местообитания. Това е свързано с преглеждане и ускорено затревяване, което ще доведе до подобряване на разредения и деградирал тревен състав на наклонените терени. Намесите (като обработка на почвата) би трябвало да са минимални за да не се провокират ерозийни процеси. Добре е да се предприеме и почистване от камъни на новите-стари пасища. Родопите (България, Гърция) представляват издигнато дъно на море, покрито с варовикови черупки и пасищата ни са естествено набогатени с калций. За целите на включване на бобова култура (детелина) при условията на северните Ардени (Eifel: граница между Германия и Белгия, 500-950 м. надм.вис.), се изискват десет килограма на декар а.в. калциев окис, внесен преди или по време на сеитба с много плитко заораване - брануване (без оран ! за да не се навреди на тънкият окултуряван почвен слой). Фуражната смеска би трябвало да следва максимално характеристиките на естествения тревостой: фиево-овесена с червена детелина (V.pannonica + A.sativa; T.pratense според местни специфики, може и хибрид), но просъществуването и зависи от липсата на температури под минус десет целзиеви градуса. Така се запазва естественият баланс на козето мляко (необезмаслявано), а същевременно се избягва нуждата от добавяне на по-калорична храна (зърно), което би довело до уплътняване на месото и проблеми с периферната нервна система (козите се спъват). Освен това избягването на ръж (калий) в храната, профилактира мастит на вимето, който би се появил при намножаване на микрофлората в стомашната система на козите. Понеже няма нарочни проучвания спрямо хранене на кози, за източник при съставяне на тази фуражна смеска са ползвани "Таблици за състава, смилаемостта и енерг. хранителност на фуражите в България" 1963 г., в частта за овце.

Относно изтегленият продукт, който е без промени в състава: Казусът от гледна точка на технолог в сиренарството представлява грешна преценка на комбинацията от температура и маслено съдържание: температурната сума замества калорийната нужда на плесента от масти при топло време. В смисъл такъв, че при топли климатични условия млякото се обезмаслява предварително защото плесента се развива и без масти. В конкретния случай козите не са се хранели добре с паша, защото поради хладната година тревостоят по планинските ливади е по-малко. Добавянето на концентриран фураж към храната, комбинирано с намаленият разход на мускулна сила от страна на животните, е довело до повишаване на мастното съдържание на млякото и плесените върху сиренето са получили допълнителни хранителни вещества (при същите температурни условия), което е довело до по-продължителен цикъл на развитие с достигане на уплътнени участъци от хифи (еволюционен преход към формиране на плодни тела при аеробни условия). От микробиологична точка това означава, че междувидовата борба е довела до съвместна употреба на ресурс, а не както е правилно - последователно. В такъв случай за да се запази качеството на козето сирене, зреенето се извършва при по-ниска температура (спрямо обичайната рецепта), което наистина удължава периодът на зреене, но все пак се касае за къс срок, сравнено със складирането на останалите млечно-кисели продукти от други животни. Козарят не е знаел, че добавянето на концентриран фураж трябва да е съпроводено от разходка, която имитира разхода на енергия при естествена паша.

Помислих, че е твърде бял и някой тъмен събрат се е обидил.

Ще им го върна след като го изям.

Няма страшно. Някой ще му смени опаковката и ще го пусне в БГ с друга. При нас винаги идват всички боклуци, които другите хвърлят.

марка Milbona Selection - прошлишлените траш-храни в лидл. Иначе това си е редовен номер и при българските "производители". Дори и тези дето режат лентички с толупа! 14 Август 2020г БАБХ откри листерия в кашкавал на пазара Листерия моноцитогенес е открита в кашкавал „Беленско” с партиден номер L060520, произведен от млекопреработвателно предприятие „Рафтис милк” ЕООД. Произведено е количество от 595 кг. Гражданите, закупили кашкавал от същата партида, могат да го върнат в магазина, от който са го купили. В проба от сирене е установено несъответствие по физикохимичния състав – неколкократно по-ниско съдържание на мазнини от обявеното от производителя. БАБХ не съобщава марката. Това се продава в другата германска кочина - кау ф ланд