Фед и ЕЦБ трябва да обмислят нови стратегии за инфлацията

Една такава идея циркулира от десетилетия: таргетиране на номиналния брутен вътрешен продукт

Обратно в новината

Коментари - Фед и ЕЦБ трябва да обмислят нови стратегии за инфлацията | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Трябват ни нови стратегии за спасяване от ГЕРБ-Чумата,защото и тя ще мутира като мутира СДС-Чумата, и няма да се знае кои вреди са причинени от едната и кои от другата.

Всичко описано по-горе пак се свежда до намаляване на лихви. Само че те сега са нулеви, а някои (лихвите на депозити на търговските банки в централните банки) даже са отрицателни. Никой не казва как и накъде оттук нататък ще намаляват лихви. Докато лихвите по депозитите на лица и фирми в търговските банки не са станали отрицателни, всичко е ОК. Всички си казват "парите ми не ми носят доход, но не са ми и разход". В момента, обаче, в който лихвите станат отрицателни, се пресича един тънък психологически момент и всички изведнъж полудяват, понеже парите им в банките вече не само не им носят доход, ами им предизвикват разход (тъй като дори само да стоят там, те намаляват поради отрицателни лихви). В Япония преди няколко години първи в света изпробваха отрицателни лихви по клиентски депозити и за малко да крушира цялата финансова система - всички започнаха да си теглят парите. Практически между това да ти намалят лихвата от 1% на 0% или от 0% на -1% няма разлика - и в двата случая губиш 1%, но се пресича психилогическата точка на това да видиш, че парите ти вече дори само стоейки ти носят разход. След като основното оръжие на централните банки - намаляването на лихвите - не е налично и са изчерпани всякакви други методи, използвани през предишните десетилетия, единственото, което им остава на централните банки, за да крепят световните финанси, е скрито да се договорят и координирано заедно да гасят пожарите, възникнали някъде по света. С други думи - скрито и нелегално да суспендират пазара, определяйки му те какви да са нивата на валутните курсове, акциите, металите и всичко останало. Това вече не е пазарна икономика, а централизирана икономика, управлявана от едрата финансова олигархия.

Те (централните банки) това и правят от години де - всяка година през август Fed събира всички по-големи централни банки в Джаксъл Хол в Скалистите планини, където им набива канчетата и определят какви да са курсовете на основните валути през следващата година. Ако курсът на някоя валута започне да излиза извън договорениет граници, съответната централна банка интервенира, за да го удържи в договорените граници. Ако не може да го удържи, тогава се включват и другите банки. По същия начин, след краховете на акциите преди десетина години, Fed е формирала звено, което следи акциите и ако те започнат да падат главоломно, това звено се включва и започва да купува неограничено (колкото трябва и докато трябва), с което спира краха на акциите. Всички виждат, че банката няма да позволи акциите да паднат повече и започват и те да купуват, с което цените на акциите се връщат обратно на старите си нива. Каква пазарна икономика, какви пет лева :)

Абсолютно вярно, нямаш представа, че си оцелил десятката с този коментар! А, сега стана ли ви ясно, защо избраха Кристалина Георгиева за шеф на МВФ, защото е единственият икономист разбиращ от планова политикономика ...

Напълно наясно съм, че съм оцелил десятката :) Няколко години се занимавах неуспешно с trading, откъдето много неща в тази сфера са ми ясни.