Експерти настояват светът да запази действащите АЕЦ и да строи нови

Проектите АЕЦ „Белене“ и 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ да се включат в енергийната стратегия. За целта е подготвен меморандум, който ще бъда изпратен както до българските власти, така и до отговорните европейски институции

Обратно в новината

Коментари - Експерти настояват светът да запази действащите АЕЦ и да строи нови | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

За пари и майка си ще продадат!

псевдозелената истериа с псевдозелената неогрничена и изобилна енергия фрий от нищото

Ще си съсипем енергетиката за едното нищо, после ще гоним Михаля, нищо няма да построят, но ще приберат комисионите.

26 000 на ден!

кой ще плаща за съхраняване на отработеното гориво, което трябва да е под контрол 10 000 години?

Гърция купува по-малко ток от нас, защото се произвежда по--евтин от вятър и слънце. Толкова за смисъла на новите ядрени централи в България. Ама нали с руснаците се краде яко и лесно. Господина това го интересува.

Защо като АЕЦ е чиста енергия Западняците ни карат да затваряме блокове.

Точно това гориво е тънкия момент - отработеното гориво е бедно на уран 235, но той може да бъде изваден от него и вкаран отново в реактор. От другата смес може да се извадят още много разпадащи се неща, които да бъдат вкарани в следващ цикъл на разпад. Особено внимание заслужава плутония. Засега само го складират и правят от него атомни бомби, но нищо не пречи в друг реактор да бъде "изгорен" и да се получи още енергия. Иначе това което трябва да се съхранява без никаква преработка за дълго време е около 15 кубически метра на от АЕЦ като "Козлудуй" и то даже май това беше цифрата когато работеха всичките 6 реактора. Ако се преработва в ново гориво, на практика обема може да се намали десетки пъти. От тази страна нещата стоят "слънчево и ясно". Пробема се появява когато каже "бум" някой реактор. Въпроса е дали можем да намалим количеството "бумчета" до поносимо ниво, защото сега след всеки "бум" изселваме една територия от около 2500 квадратни километра.

Като няма проблем с депонирането, защо руснаците от вече отказват да депонират ядрени отпадъци срещу заплащане?

Казват му разчистване на конкуренцията

Никак не е чиста, но е по-чиста от въглищата и нефта, долу горе цапа колкото газта. При фотосоларите и вятърните никой досега не е смятал унищожената земя и къде отиват отпадъците от вече отработилите ресурса си мощности. Соларните ТЕЦ долу горе са по-добре, ама се рентират само опънати в пустините, където енегия на никой не му трябва, защото там няма никой.

Има една ралика между България и Гърция - на тях ток им трябва предимно за климатиците - тоест, когато грее слънцето, а на нас зимата, и то през нощта. В Гърция слънцето свети много повече отколкото при нас - юг, кво да го правиш.

Отказват депониране, но си го прибират за преработка. Тоест - закарваш им го, даваш им го да го правят каквото искат и им плащаш за да го приемат. След това от тези "отпадъци" си правят ново гориво и го продават или си го ползват. Тоест правят два кяра в един цикъл. Но винаги технологично по-силните експлоатират технологично по-слабите. И ние сме в тази верига, стига да набараме някой технологично по-слаб. При депониране не можеш да го пипат, а те го искат за суровина.

Има проблем с депонирането и още как! Радиоактивният отпадък далеч не е само уран 235 и плутоний :)). За нещастие има и елементи, с период на полуразпад от около 100 000 години! Това означава поддържане на изправен склад поне толкова време.... а не да ги закопаеш някъде и да се приключи. Някой може ли да сметне разходите за поддържане на склад за 100 000 години ?

Кои са тези експерти да ги питам: Колко е себестойността на 1 МВтч, включващо: - извеждането на реакторите от експлоатация - изграждането на депо за радиокативни отпадъци ! ! ! ! Коя част от България предвиждате да съсипете с депт за радиоактовни отпадъци.

Енергийната мафия си има поръчкови експерти и си подкрепят бизнеса . В индустриална Германия също има експерти , но закриха 19 ядрени централи и имат ток повече от необходимото. Разликата е , че там нямат овце за публика , пък в селска България тук само блеене се чува.

Тогава на кого ще продаваме този ток, който и без това ни е излишен??

Гърците знаят много добре какво ги чака след няколко години, когато трябва да затворят двата много големи теца в северозападната си част, затова настояват пред ЕС за големи конпенсации, освен това нямат АЕЦ и други големи мощности и ще са изложени на много нестабилна енергосистема. Не става само с перки и вотоволтаици.