Двама президенти поискаха промяна на данъчната система, експерти категорично против

Икономистът проф. Гарабед Минасян е категоричен, че плоският данък не е изпълнил заложените цели

Обратно в новината

Коментари - Двама президенти поискаха промяна на данъчната система, експерти категорично против | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"... Цялата страна се задъхва от недостиг на публични инвестиции", каза той и посочи като пример липсата на нови болнични заведения..." ВИЦ на Месеца ! Според това което излезе като информация в краят на миналата година в България има над 350 болници и още по лошо голяма част от тях са съсредоточени в големите Областни градове. Първо е ясно че Болниците са в повече а второ е ясно че са така разположени че ефекта от големият им брой е почти нулев за голяма част от населението което трябва да постъпи в болница понякога не само в областният град а и да обикаля като турист по болници в други области в страната. От къде идва проблема? Проблема идва от политиката на Гробарите да съсредоточат големите УЖ предприятия в Областните градове от там много села се обезлюдиха и голяма част от населението в малките градчета се пресели в големите областни градове където да търси препитание. После се чудете що има над 350 села без жители и защо в големи области има или 1 болница или такава в която голяма част от отделенията за закрити защото нямат персонал за тях. Тоя пич Минасян пък искал още болници ? Ае приятелю в големите областни градове почти на всяка улица има частен кабинет , заболекар а във всеки квартал има по 1 болница. Каква ти е идеята всяка къща и блок да си имат своя болница ли ? Ми доктори и мед сестри от къде ?

ПС: Минасян , явно си забравил че преди около 1-2 години правителатвото на Гробарите промени закона така че разрешението за строж на нови частни болници минава през разрешение от мин съвета на Боце.

Липсата на сериозни инвестиции, в това число чуждестранни, не се дължи на плоския данък, а на съвсем друг фактор - политическата система, която е олигархия по руски модел. Олигархията владее печелившите сектори на икономиката - бяла, сива, че и черна; чуждестранен инвеститор не се допуска до кацата с меда!

Не пипайте плоския данък!!!! Професора може да ходи да ръси умнотии другаде!

на милионерите. Тук пишещите ще си останат на него и дори с по-малко от 10%. По света такова чудо плосък данък няма. Образно, щом стрижеш много ще си плащаш за стригането на овцете.

Без прогресивен данък са само най-изостаналите държави. Факт, който минусите ви няма да променят. По чие време и от лидера на коя партия бе въведен плоският данък, гарантиращ на всички богати неконтролируемо нарастване без оглед защита на конкуренцията и малките играчи? Коя партия ви каза, че трябва да отделяте колкото шефа си, па дори и да взима 10 пъти над вашите пари? В мандатите на коя партия се закриха най-много болници и полицейски управления по малките населени места? По времето на коя партия имаше опашки за хляб и режим на тока? И сега магарето се яхнал на вълната, която Костов създаде преди години, па и той за прогресивно облагане изведнъж. Костов е по- социалист от всичките ви вмирисани комунисти, другари - смятайте колко сте "леви".

Ами ако започнат политиците от всички цветове да крадат по малко, нещата определено ще изглеждат по друг начин.....

Ти колко имаш по матемтика? 3 на релси сигурно!! 10% плосък данък върху десет пъти по висока заплата означава 10 пъти помвисока събрана сума!

Влаке, от 10 процента на 100 лева ти остават 90 лева. Приятно изхранване на семейството. На оня от 100 000 000 му остават 90 000 000 и не го еве. Виждаш ли разликата сега? Затова НИКЪДЕ В ЦИВИЛИЗОВАНИЯ СВЯТ НЯМА ПЛОСЪК ДАНЪК.

И 0% данък на 100лв няма да изхрани семейството и 99% да му вземат на този със 100 млн как това ще ти нахрани семейството? Оставям на страна, че тези с милионите не са на заплата.

Ок, нека си говорим в реални цифри - на 1000 лева 10% са ти 100 лева и тези 100 лева могат да означават дали ще можеш да нахраниш децата си. На 10 000 лева минус 10% са ти 9 000 - няма да ти бутне семейния бюджет. И пак питам, като прогресивният данък е толкова лош, защо е най-възприет и с най-агресивно покачване именно в държавите с най-висок стандарт?

Не съм съгласен, че щом е от полза на милионерите е нещо лошо.

А колко щяха да са чуждестранните инвестиции, ако имаше по-високо и прогресивно данъчно облагане? А колко щяха да са инвестициите от българи? Колко повече българи щяха да са заминали в други държави и колко по-малко щяха да са се върнали? Едно от малкото предимства на държавата е, че няма прогресивен данък и други извращения като данък върху притежавани активи. След като това предимство изчезне мисля, че няма логика богатите хора да стоят в държавата. Много от тях могат много лесно да се преместят в друга държава, защото доходите им са от източници в чужбина.

Психологически експерименти са доказали, че хората, които подкрепят прогресивния данък, искат прагът за по-високата ставка да е повече от техния очакван доход. Тоест "другите" да плащат повече, защото "другите" са богатите. Как така никой не предлага прогресивен данък с най-висока ставка от 5% или 10%, а всички искат прогресивен данък с минимална ставка (за хората със средни доходи) от 10%, а за тези с по-високи доходи ставката да е по-голяма от настоящата? Защо да плащаме високи данъци в скапана държава, ако можем да плащаме високи данъци в държава, където имаме по-голямо ROI върху данъците? За сега границите са отворени и не стрелят при опит да се преминават. За сега. Рискът от повишаване на данъците е реален предвид икономическата криза, която ни очаква и мнозинството бедни хора, за които ще бъде важно да им обещаят, че ще им дадат пари, които ще бъдат взети от „богатите“. Дори и да не дойде на власт „най-демократичната партия“. Мнозинството от хората са икономически илитерати и не разбират, че гласувайки „да се вземат парите на богатите“ се застрелват в крака. В богатите държави вредата от прогресивния данък не е толкова голяма, колкото в бедни държави като нашата.