Българите искат нови ВЕИ централи и ядрената си енергетика

Очакванията са обаче екологично чистата енергия да не е с по-висока цена

Обратно в новината

Коментари - Българите искат нови ВЕИ централи и ядрената си енергетика | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ядрена енергетика добре! Но какво се прави за да има кадри, които да я развиват?

Соларни и вятърни мощности- да, ВЕИ не. По принцип територията ни е бедна на вода, а с убийствената ГРОБска политика последните 15 години положението е критично. Поредната бомба заложена от ГРОБ за следващите управляващи.

Да ти еба майката в гъза и да и натикам цялата ми фучаща ядрена енергетика

Това изследване е "'правено'' единствено, за да манипулира нагласите на обществото: Първо: Нови ядрени мощности ще генерират енергия десетки пъти по-скъпа от ВЕЙ-енергията. Второ: Как тъй, експертите на дир-а пропускат геотермалната/хидротермалната енергетика? Дали всичко това се прави случайно?

кои българи?

Някой ЖЕСТОКО бърка ядрената с чиста и екологична енергия... защото така изнася на путя късака....

Изключително манипулативна статия. Другото което доказва е, че манипулациите вършат работа. Очакванията на анкетираните са нереалистични. Няма такова понятие като евтина ядрена енергия. Според скорошно проучване, но след специалисти, от нови централи атомната енергия е най-скъпата, веднага след пиковите газови централи, а слънчевата енергия е най-евтина.

Соларните и вятърни централи всъщност са ВЕИ. Имаш предвид ВЕЦ, вероятно. А за водата - една от най-богатите на вода територии сме, това, че се разхищава е съвсем друго нещо.

Май вие бъркате природните ресурси с неизчерпаеми. Вятърът не спира, вярно, но делът му е смешен, а цената и поддръжката на ветропарковете? Слънцето пък генерира нещо само в по-малко от половината денонощие. Далеч е от захранване дори само на климатиците през лятото. Т.е. на тях може да се разчита само като козметична добавка в енергосистемата. Ако не бяха преференциалните цени на енергията от ВЕИ, никой нямаше да построи дори един фото или ветрогенератор, на свободния пазар на ток те са в дъното.

АЕЦ струва милиарди, но на пълна мощност генерира стотици пъти повече от ВЕИ и съотнесено на kWh произведена енергия излиза по-изгодно. С едно зареждане на реактора работи десетки години, денонощно, целогодишно, повишава или намалява мощността си за минути според нуждите. Цяла Сахара да покриете с фотопанели няма да изкарате колкото 5-6 ядрени енергоблока, а цената на панелите ще е в пъти по-голяма. Въобще не ги сравнявайте дори.

Ти сигурно си от онези образованите в анкетата. Не е лошо да се информираш, че всяка година по месец и нещо всеки един от двата реактора на АЕЦ Козлодуй е в ремонт и зареждане със свежо гориво. Освен това може да погледнеш, сайта на ЕСО, че мощността на централата не помръдва с месеци, да не говорим за регулиране за пет минути. Това не ти е крана на чешмата да го усилиш или намалиш.

Точно обратното е. Фирмите масово започнаха да се инсталират фотоволтаици по покривите за собствено ползване, защото енергията от тях е много по-евтина, дори само от таксите на тока, без да броим цената на електроенергията. А предприятията работят точно през деня, когато пече слънце. Инвестицията се връща за по-малко от пет-шест години и скоро почти всяко предприятие ще има фотоволтаици по покривите, което ще намали нуждата от енергия. АЕЦ Козлодуй ще е напълно достатъчен за топлите месеци, а през зимата ще е по-рентабилно на газ, отколкото да строим втори АЕЦ само за зимата.

Като няма слънце зимата какво правим,палим кюмбета ли,не ставайте смешни с тази мантра за веи няма и няма да има скоро нещо което да замести евтините и достъпни въглища ,и да спрем въглищните централи сега цените на тока ще станат убийствени за всички и пак ще сме на кюмбета само че ще сме с пръст в г-з