Икономическата активност в еврозоната се е свила през юли, за първи път от февруари 2021 г., като засиленият спад в производствения сектор е бил съпроводен от ново забавяне на растежа в сектора на услугите, сочи проучване на "Стандард енд Пуърс глоубъл" (S&P Global).

Съставният индекс Пи Ем Ай (PMI) на мениджърите по доставките за икономическата активност се е понижил до 49,9 пункта през юли (спрямо 52,0 пункта през юни и предварителна оценка за 44,4 пункта), което представлява 17-месечен минимум.

Окончателният индекс Пи Ем Ай за активността в сферата на услугите в еврозоната е спаднал до 51,2 пункта миналия месец спрямо 53,0 пункта през юни. Това е най-ниското равнище на индекса от 6 месеца.

Наблюдават се и допълнителни признаци за негативното въздействие на високата инфлация върху търсенето, като общият обем на постъпленията на новата бизнес дейност, с изключение на периодите на локдаун, отчита най-силния спад от май 2013 година.

Наблюдава се обаче леко отслабване на инфлационния натиск през юли въпреки силния темп на увеличение на производствените разходи и цените на едро.

Класация на страните по равнище на съставния Пи Ем Ай индекс за юли:

  • Испания 52,7 пункта 6-месечен минимум
  • Франция 51,7 пункта 15-месечен минимум
  • Германия 48,1 пункта 25-месечен минимум
  • Италия 47,7 пункта 18-месечен минимум

Търсенето на стоки и услуги в еврозоната се е свило през юли, което е първият спад от февруари 2021 г.

Като се изключат периодите на локдауни, намалението на новите поръчки е най-голямо от повече от девет години. Има силен спад и на търсенето за износ през миналия месец, тъй като новите бизнеси в чужбина са намалели с най-бърз темп от малко над две години.

Главният икономист на "Стандард енд Пуърс глоубъл интелиджънс" Крис Уилямсън коментира, че икономическите перспективи за еврозоната са се помрачили в началото на третото тримесечие, като последните данни от индекса Пи Ем Ай сочат спад на брутния вътрешен продукт (БВП) през юли. Галопиращата инфлация, покачването на лихвите и безпокойствата, свързани с доставките - най-вече на енергия - са довели до най-голям спад на активността и на търсенето от близо десет години (като се изключат месеците на локдауни).