В ситуация на енергийна несигурност и война на континента все по-често чуваме съвета "започнете да спестявате". На думи звучи лесно, но какво на практика трябва да направим, особено ако до момента спестяването не е било на дневен ред, а семейните финанси са разпределени до стотинка?

Първата стъпка е да помислите "Имам ли средства, които мога да заделя първоначално". Това може да включва всякакви варианти - пари, заделяни от рождени дни на децата, средства от командировъчни, дадена сума, която от години държите в касата вкъщи в чужда валута като спомен от някоя незабравима екскурзия, остатък от покупко-продажба на автомобил, или да речем - имот, който давате под наем. Какво да направите с такива пари, ако ги имате, след малко...

Ако ги нямате обаче, остава златното правило за заделяне на 10% от доходите. Мнозина не искат да си го признаят, но има откъде да "свият", без да нарушат стандарта си на живот. Важното е да се направи разчет на разходите - за сметки, храна и т.н. Ако сумата, която ви остава, ви се струва твърде малка, помислете откъде може да "отрежете", без да променяте кардинално навиците си. Прост пример е да набавяте любимите си продукти на промоции или на едро. Или да оптимизирате предвидими събития, като рождени дни, пътувания - с достатъчно добро планиране може да се спести много.

Втората стъпка е да накарате спестените пари да се множат. Стоейки в касата, в портмонета в гардероба или под дюшека, най-много да загубят стойността си. Затова най-добре е да се възползвате от финансов продукт, който да ви донесе доходност. Не са нужни кой знае какви финансови познания, а само проста математика, за да пресметнете сумата, която внасяте + лихвата с колко точно ще умножи тази сума.

Снимка: iStock by Getty Images

Взимаме за пример "Инвестбанк" АД, която от 10 август премахна таксата за съхранение на наличности за клиентите си. Ако изберете, да речем стандартен депозит, внасяте заделената сума, а впоследствие също може да довнасяте, като лихвата ще се прилага и за довнесените средства. Минимумът в случая е 500 лева или евро, долара (BGN, EUR, USD) и вие решавате срока на депозита - дали ще е за 1, 3, 6 или 12 месеца. Всичко зависи от разчета, който сте направили на разходите и на това, което можете да заделяте, за да го накарате да се умножи.

Ето по-нагледно какво ще спечелите, ако сте физическо лице: 

Източник: ibank

И ако сте юридическо лице:

Източник: ibank

Идеята е, че колкото повече пари внесете първоначално или довнесете след откриването, толкова повече ще е и спечеленото. Лихвеният процент за 12-месечни депозити в лева и евро е 0,70%, като банката може да изплати сумата по депозитната сметка, по безсрочен депозит или в разплащателната ви сметка. Когато избирате депозит, имайте предвид дали по него се допуска частично теглене на суми от депозита. При стандартния депозит на "Инвестбанк" АД не се допуска.

Гъвкав вариант да умножите заделената сума е и депозит "Старт", чийто срок е 12 месеца, като до края на петия месец може за довнасяте или предсрочно да го прекратите, без да загубите натрупаната лихва. И тук минимумът за внасяне е 500 лева или 250 евро.

Източник: ibank

Можете да довнасяте парични средства ежемесечно до края на петия месец от откриването на депозита, стига общата месечна сума за довнасяне да не надхвърля сумата, с която е открит депозитът. Лихвата се начислява и изплаща ежемесечно по разплащателна, спестовна или картова сметка, а вие получавате като бонус възможността за безплатно включване на услугата "Времето е пари" по сметката, по която се изплащат лихвите.

Има варианти и като ONLINE Депозит, който позволява да го откриете изцяло дистанционно, плюс огромен избор за срока - 2, 4, 6, 8, 10, 12, 15, 18, 24, 30 или 36 месеца. Това е възможност за хора, които не са имали депозит досега, да изпробват продукта за два месеца, например, и след това да изберат и по-дълъг срок, убеждавайки се, че парите им растат. И, разбира се, за хора, свикнали да вършат повечето си ангажименти онлайн. Минималната сума за откриване е 1000 лева (или 500 евро), а за максималната няма ограничения. Лихвеният процент е до 1.05%.

Източник: ibank

А ако сте от хората, които докарват доходи от чужбина или често пътуват, депозитът може да се захранва чрез превод от сметка на депозанта в банка както у нас, така и в страните членки на ЕС, в Швейцария, Исландия, Норвегия Лихтенщайн или Великобритания. Освен, че не се дължат такси за входящ валутен превод при захранване на сметката, такси за откриване и поддържане на депозитната сметка, нито такси за теглене от депозираната сума на падеж, е допустимо и ежемесечно довнасяне на средства. А лихвата се начислява ежедневно и се изплаща на крайна падежна дата.

Това са само няколко примера за депозити, които да накарат парите, които имате в наличност, да пораснат. Идеята е да видите нагледно с колко процента могат да нараснат, в зависимост от срока, за който сте ги депозирали. Това е добър стимул да започнете да спестявате, както ежедневно съветват икономисти и финансисти. Защото искаме или не, изглежда, че времената за пестене са дошли и много от нас трябва да преосмислят финансовите си навици, да ги оптимизират и най-накрая - спестеното да им донесе "наградата" за това, че са го направили. И спокойни да посрещнат прогнозираните от мнозина "трудни времена", пък ако те се разминат, още по-добре - спестеното си остава. 


Текстът е изготвен за "Инвестбанк" АД