Трансфер на богатство за 100 трилиона долара от по-старите към по-младите поколения се очаква да преобърне из основи индустрията за управление на богатство, тъй като младите инвеститори планират да преместят парите си при нови финансови консултанти, сочи нов доклад.

Според ново проучване на Capgemini, цитирано от CNBC, 81% от "милионерите на следващото поколение" — тези, които предстои да наследят значително семейно богатство — възнамеряват да сменят фирмите, управляващи парите на техните родители. Основните причини, посочени от анкетираните, са недостатъчно добри дигитални услуги и ограничено портфолио от продукти и услуги.

"Бяхме шокирани, когато видяхме тези резултати", коментира Картик Рамакришнан, главен изпълнителен директор на финансовите услуги в Capgemini. "Това поколение търси неща, които предишните не са искали. Фирмите, които успеят да привлекат, задържат и отговорят на нуждите на бъдещите наследници на богатство, ще бъдат най-добре позиционирани за идните години."

Въпреки това пропастта между поколенията остава сериозна. Повече от половината (58%) от мениджърите, участвали в проучването, признават, че е "предизвикателство" да изградят доверие и връзка с по-младите наследници. Освен разликата във възрастта, новото поколение богати (родени между 1965 и 2012 г.) се различава драматично от бумърите по отношение на инвестиционни предпочитания, приоритети и начин на живот.

Разбирането на следващото поколение наследници става все по-важно за финансовите институции, тъй като безпрецедентен трансфер на богатство вече е в ход. Според анализите на Cerulli Associates, над 100 трилиона долара се очаква да преминат от бейби бумърите и по-старите поколения към техните наследници и съпрузи. Повече от 60 трилиона долара от тези трансфери ще дойдат от милионери и милиардери, представляващи най-богатите 2% от домакинствата, като по-голямата част от средствата ще останат в САЩ.