Започва тенденция на ръст в кредитирането и намаляване темпа на увеличение на лошите кредити, прогнозираха банкери на форум "Банки, инвестиции, пари", който беше открит днес в столицата, предаде БТА.
Констатираме намаляване на темпа на нарастване на лошите кредити, каза Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска Банка. Той уточни, че тенденцията е налице от последното тримесечие на 2010 г., макар че като абсолютна стойност лошите кредити продължават да растат. Това е първият сигнал, че банките съумяват да се справят с просрочията, а банковата система продължава да генерира адекватни доходи, които успяват да покриват нуждата от нови провизии, коментира банкерът.
Ягодин каза, че когато се говори за влошаване на кредитния портфейл на банковата система се цитира число, наближаващо вече 20%, но почти половината от тази стойност са преструктурирани кредити. Това означава, че банка и получател са намерили необходимата формула задължението да бъде обслужвано, така че проблемът не е чак толкова голям, смята банкерът.
Кредитният бум от годините на икономическия растеж по думите на Ягодин е бил обусловен от предходното изоставане на кредитирането, но в този период политиката на БНБ е била изключително адекватна. Сега капиталовата адекватност на банките у нас е 17%, което е мечта за други страни с много по-развити от българската банкови системи, каза Ягодин.
Продължава значителната експанзия на домакинствата в банките по отношение на депозитите - това е и позитив и негатив, посочи Ягодин. От една страна банките имат адекватна ликвидност и могат да обезпечат и ръст на кредитите, но от друга страна е негатив, защото това означава отложено потребление от страна на домакинствата, добави той. Надяваме се през тази година тенденцията да се обърне с оглед очакванията за ръст в икономиката, заяви Ягодин.
Банкерът посочи, че през 2010 г. е имало свиване на кредитния портфейл на банковата система. Въпреки това ръстът на отпуснатите кредити през 2010 г. беше маржинален и това е първи сигнал за обръщане на отрицателната тенденция, прогнозира експертът. Според Ягодин през настоящата година има голяма възможност да се спре влошаването на кредитния портфейл, както чрез привличане на нови ресурси, така и чрез увеличаване на кредитирането, обусловено от повишени поръчки във водещите икономически отрасли.
Банковите системи в европейските страни са много по-интегрирани откогато и да било, каза Мартин Заимов, председател на НС на Сосиете Дженерал Експресбанк. Според него все още има голяма доза несигурност, както в икономиките, така и в политическите взаимоотношение между страните по света. Има осезаемо увеличен риск и е сигурно, че цената на парите ще се увеличава, прогнозира Заимов.
Банкерът заяви, че е вероятно в тази част на света, която измерва икономиката си с долари, да се увеличава инфлацията, а такъв риск по думите му има и в Европа. По-голямото потребление според него ще допринесе за увеличаването на инфлацията. От гледна точка на банковата система в ЕС на слабите им се дава много голяма финансова помощ и това създава противоречия, коментира Заимов.
Гълъбин Гълъбов, изпълнителен директор на Емпорики Банка България, каза на форума, че кризата е помогнала на банките да станат по-внимателни към клиентите си. Вече не търсим само обезпечението, но проучваме и дохода на потенциалните кредитополучатели, посочи той. Експертът посочи, че кризата е довела до по-добро планиране от страна на фирмите и оттук - и до повишаване на производителността на труда.
Увеличава се процентът на фирмите, които много добре са си направили сметките, виждат момент за реализация и кандидатстват за финансиране с много добри проекти, отбеляза Гълъбов. Във фирми, насочени основно към експорт, нещата се подобряват по-бързо, откриват се нови работни места, посочи банкерът.
Кризата е повлияла и на банковите институции в посока, че те не гледат на всеки нов проект с розови очила, коментира Гълъбов. При фирменото кредитиране разглеждаме перспективите във всяка индустрия, какви са възможностите за преструктуриране, какви са доставчиците на дадена фирма, защото бичът за българските предприятия е междуфирмената задлъжнялост, отбеляза той. Гълъбов също като Заимов прогнозира повишаване на кредитния ресурс, защото по думите му в момента юриборът е на сравнително ниско ниво и предстои да се покачва.
По отношение на ипотечното кредитиране за домакинствата банките биха могли да предизвикат раздвижване на пазара на недвижими имоти с изгодни оферти, но не могат да инспирират търсене, заяви Гълъбов. Той цитира данни за последното тримесечие на 2010 г. , когато ипотечният пазар бележи нарастване със 100 млн. лв. и прогнозира ръст в този сегмент и през тази година.
Наблюдаваме кампании от страна на банките за ипотечно кредитиране, а също и за фирмено кредитиране, а това е много обнадеждаващо, защото кредитирането особено на малките предприятия, бе спряло по време на кризата, коментира Гълъбов. Той заяви, че въпреки проблемните си кредити банките вече започват да се оглеждат за нови проекти. Единствено кредитирането ще ни позволи да започнем пак да генерираме доходи, както през предходните години, смята експертът.
След като достигна най-ниската си точка в средата на 2010 г., ръстът на кредита започва бавно да се нормализира, посочи главният икономист на УиниКредт Булбанк Кристофор Павлов. По думите му процесът на нормализиране на ръста на кредита за домакинствата е воден от потребителските кредити, докато новоотпуснатите ипотечни и особено овърдрафт кредити, изостават.
При новоотпуснатите корпоративни кредити водещи са овърдрафт и краткосрочните кредити, докато дългосрочните все още спадат, макар и минимално, посочи Павлов. Търсенето на корпоративните кредити обаче, според Павлов, се е оказало по-устойчиво от това на кредитите за домакинствата по време на периода на спад в реалната икономика. Той цитира данни за средномесечните обеми на новоотпуснатите кредити - корпоративни и за домакинства, според които в най-ниската си точка средномесечният обем на новоотпуснатите корпоративни кредити е само 4 процента под дългосрочната си средна стойност. В същото време, в най-ниската си точка новоотпуснатите кредити за домакинствата са 28% под дългосрочната си средна стойност.
С излизането на все повече сектори от рецесията, очакваме търсенето на корпоративни кредити да се ускори, като постепенно по-високото търсене ще обхване и дългосрочните кредити, прогнозира Павлов.
Според икономическия екип на УниКредит Булбанк влошаването на качеството на кредитите още не е приключило, но вече са налице индикации за преобръщане на тази негативна тенденция към края на годината. Продължаваме да смятаме, че в най-високата си точка несъбираемите кредити, така както се отчитат по наредба 9 на БНБ, ще достигнат стойности от порядъка на 14 - 15 процента от общо кредитите, или в края на 2011 г. или в началото на 2012 г. , каза Павлов.
Прогнозата на УниКредит Булбанк за общо консолидирани загуби на банковия сектор е от порядъка на 4 млрд. лева за периода от 2009 до 2012 години включително.
Досега за периода 2009 г. и 2010 г. банковият сектор е абсорбирал загуби под формата на провизии срещу лоши кредити от 2.4 млрд. лева общо. Провизии за още около 1.6 млрд. лева се очаква да бъдат заделени в хода на тази и следващата година.